Nová výstava připomíná 350 let od úmrtí Komenského

Výstava ukazuje i zvětšeninu slavné Komenského mapy Moravy.

Letos uplyne 350 let od úmrtí moravského myslitele a posledního biskupa Jednoty bratrské Jana Amose Komenského. Moravská zemská knihovna toto výročí připomíná výstavou Komenský v obrazech, informoval tiskový mluvčí knihovny Radoslav Pospíchal.

Komenský v obrazech zobrazující i zobrazený

“Výstava představuje Komenského jako autora děl založených na obraze i vývoj v zobrazování autora samotného. Nabízí nejen historické portréty s popisem jeho charakteristických vizuálních atributů, ale i atraktivní srovnání se současnými pojetími a vyobrazeními od řady výtvarníků, ilustrátorů či karikaturistů,” popsal výstavu Pospíchal.

Návštěvníci se prostřednictvím výstavy mohou seznámit se stěžejní obrazovou učebnicí Orbis pictus v mnoha vydáních, přičemž nechybí ani vzácná vydání vytištěná za Komenského života nebo jedno z nejstarších v českém jazyce z roku 1728. K prolistování jsou k dispozici vydání současná.  

Učebnice Orbis pictus je představena nejen jako důležitá jazyková příručka, ale také jako zdroj systematického poznání raně novověkého světa a života v něm. Návštěvníci z ní prostřednictvím zvětšenin ilustrací a citací získají přehled o Komenského době a světě z perspektivy nejen tehdejší společnosti, ale i učence samotného.

Mapa Moravy ovlivnila kartografii

Další oddíl výstavy je věnován mapě Moravy, jejímž prostřednictvím Komenský podle autorů výstavy ovlivnil kartografický jazyk používaný dodnes. “Víte například, že značka užívaná pro vinohrad pochází právě z této mapy? Přesvědčit se lze na několika jejích dobových vydáních ve výstavě,” uvedla v tiskové zprávě Moravská zemská knihovna. K vidění je i mnohonásobně zvětšená, Komenského mapa Moravy, u které mohou návštěvníci aktivně hledat odpovědi na kvízovou otázku.

Ke zhlédnutí je také audiovizuální projekce s krátkými animovanými videi o Komenského životě, včetně traileru a ukázky z připravovaného televizního animovaného seriálu s názvem Labyrint světa a ráj srdce, který by měl spatřit světlo světa ještě tento rok.

Doplňkovým interaktivním prvkem výstavy je přítomná starší školní lavice, do které mohou návštěvníci kružítkem zanechat svůj vzkaz a zavzpomínat tak na školní léta.

Současně s výstavou se spouští i její virtuální podoba na této adrese, která ji rozšiřuje o odkazy na knižní i další elektronické zdroje. Její součástí je například interaktivní obrázek z Labyrintu světa a ráje srdce – reprodukce ilustrace labyrintu města, systematicky rozděleného do řady částí a sfér. Po kliknutí na danou oblast se zájemci otevře příslušná pasáž ze samotného Labyrintu světa a ráje srdce.

Výstava je otevřená od 29. 9. do 30. 11. v galerijním prostoru Moravské zemské knihovny.

Přečtěte si  Brno a Lipsko slaví 50. výročí partnerské spolupráce. Oslavy zahájil koncert Filharmonie Brno v proslulém sále Gewandhaus

Zdroj a foto: Moravská zemská knihovna

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*