Nové poznatky o hradech Moravského krasu a zámku Blansko představí beseda s předním kastelologem Janem Štětinou

Blanenský zámek láká na besedu s předním moravským kastelologem Mgr. Janem Štětinou, která se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu. Tématem jeho přednášky budou hrady střední části Moravského krasu a samotný zámek Blansko, které představí ve světle nových poznatků.

Přednáška představí aktuální stav poznání hradů v okolí Blanska (hrad Blansko, Klepačov, Nový hrad) a zejména výsledky stavebních průzkumů areálu zámku v Blansku. Sledování rekonstrukčních prací na vlastním zámku i předzámčí v posledních letech přineslo řadu zajímavých zjištění, která umožnují přesnější pohled na vývoj blanenského sídla od středověku až po současnost. Hrady v regionu Blanenska, ale i samotný blanenský zámek postupně odkrývají svoji minulost a významně tak přispívají k poznání dějin Blanska a jeho regionu. 

“Areál zámku skrývá mnohá překvapení, například zazděnou bránu objevenou v roce 2023 při opravě předzámčí,” říká Vladimír Novotný, člen kulturní komise města, který se spolupodílí na organizování přednášky.

Kdy: čtvrtek 23. listopadu 2023 od 18.00 hodin. 

Kde: zámek Blansko, vstup zdarma. 

Zprava: J. Štětina, V. Novotný (člen kulturní komise města), I. Stejskal (místostarosta Blanska) při průzkumu nadějné lokality nad Blanskem. Foto: Vladimír Novotný

Mgr. Jan Štětina je památkář Národního památkového ústavu, územní odborné pracoviště Kroměříž. Pochází z Olomučan (okr. Blansko) a ve volném čase se věnuje především výzkumu středověkých hradů na Blanensku. V roce 2018 objevil hrádek na blanenském Klepačově.

Autor: red Zdroj a foto: Vladimír Novotný

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*