Nový most přes Svitavu je potřeba. Ale nejen v Husovicích

U Alberta na Tkalcovské by mohl vzniknout nový most přes Svitavu. Odlehčil by dopravně předimenzovaným místům.

Každý čtenář brněnských periodik a každý posluchač brněnských rádií zaregistroval, že se bude stavět nový most přes řeku Svitavu mezi budovanou čtvrtí Nová Zbrojovka a ulicí Gargulákova v Husovicích. Tento most bude jistě velmi přínosný a napojí novou zástavbu na velký městský okruh, což je jistě zajímavé zejména ve spojitosti s přestavbou Tomkova náměstí. V této souvislosti bych si rád dovolil komentář ohledně potřeby dalších mostů přes řeku Svitavu v Brně nejen tam, kde to tlačí velcí developeři.

Ten nejlogičtější se nabízí sám. Všichni, kteří každý den cestují mezi centrem a Starou osadou, Židenicemi, do Líšně a na Vinohrady, jistě tuší, který mám na mysli. Jednalo by se o most, který by spojoval ulici Tkalcovskou a Tomáškovu v místě lávky pro chodce nedaleko hypermarketu Albert směrem z ulice Cejl do Židenic.

Zábrdovický most nestačí

Na ulici Tkalcovská není moc rezidentní zástavby, ale na ulici Tomáškova by samozřejmě obyvatelé nadšení nebyli, protože by se jim zvýšil provoz po jejich ulici. Na druhou stranu by ale měli kratší a přímější cestu do centra. Rozhodně by to však pomohlo všem ostatním obyvatelům a ulehčilo by to naprosto přetíženému Zábrdovického mostu. Ten byl sice rekonstruován, avšak jeho kapacita je limitovaná. Když si uvědomíte, že ve špičce vedou provoz z centra tři důležité tepny, tedy Merhautova, Francouzská, Cejl a všechny se potkají na Zábrdovickém mostě, tak si říkáte, jak je možné, že tento odlehčující most mezi ulicemi Tkalcovská a Tomáškova ještě neexistuje.

Mapa: 1. Plánovaný nový most do vznikající čtvrti Nová Zbrojovka 2. Plánovaná páteřní komunikace nové čtvrti 3. Jediný funkční silniční most v oblasti na ulici Zábrdovické 4. Navrhovaný chybějící spojovací článek ulic Tkalcovská a Tomáškova.

Prý to nejde kvůli vlečce. Prý to nejde kvůli teplovodu. Jistě by se našel způsob, jak to vyřešit. Před pár lety vznikl spolek, který tento most podporoval a s tímto návrhem dokonce kandidoval v komunálních volbách. Osobně tímto směrem raději jezdím na kole, ale vždy to možné není a pevně věřím, že jednoho dne bude most nejen vedle Nové Zbrojovky, ale i tady. Dávalo by to smysl i v rámci budování nové městské třídy, o které Zprávy z Moravy informovaly zde.

Autor: Pavel Trčala, mapa: redakce (zdroj Mapy.cz), foto: ailiving.cz

Doporučujeme


2 Comments

  1. OK , ale v úvodu máte dost závažnou chybu,. Nový most mezi Zbrojovkou a Husovicemi bude spojovat Novou Dukelskou ulici ( nová městská třída místo husovické sokolovny a motorárny Zetor ) a Zbrojovkou. Gargulákova je úzká ulice ústící do Dukelské a tudy opravdu doprava svedena být nemůže.

  2. Mně to přijde, že by to ničemu moc nepomohl, spíš uškodilo. Z Cejlu do Židenic to tudy není kratší než přes Zábrdovický most, zatáhlo by to dopravu do poměrně klidné oblasti a navíc ve směru do centra by to bylo s dvěma odbočeními doleva, což by to zasekalo možná ještě víc. Po dostavbě okruhu by se toho mělo co nejvíc stáhnout na okruh a ve vnitřní části města automobilovou dopravu spíš zklidňovat než přikrmovat dalšíma silnicema.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*