Nový rektor Mendelovy univerzity rezignoval, Adam ustoupil kritice

Vojtěch Adam rezignoval na pozici rektora Mendelovy univerzity v předvečer nástupu do funkce.

Vojtěch Adam oznámil rezignaci na funkci rektora Mendelovy univerzity v Brně. Měl do ní nastoupit k 1. únoru. Jeho rozhodnutí je vyvrcholením kauzy spojené se závěry etické komise, která zjistila pochybení u několika odborných článků, na kterých se Adam podílel.

O této kauze jsme psali v tomto článku.

Adam nechce podle svých slov ohrožovat budoucnost univerzity. „Nechci za žádných okolností rozdělovat akademickou obec a zatěžovat Mendelovu univerzitu v Brně. Zároveň nechci univerzitě do budoucna způsobit jakékoli problémy související s mým rektorováním,” uvedl v rezignačním dopise.

Zároveň vyjádřil záměr pokračovat ve vědecké činnosti. „Pevně věřím, že využiji pomyslné druhé šance a budu pokračovat v oblasti vědy, ve které jsem přinesl řadu užitečného,” sdělil Adam.

Rezignaci doporučila i končící rektorka

Vojtěch Adam dlouho po zveřejnění výsledků etické komise odmítal rezignovat na pozici, do které jej zvolil akademický senát Mendelovy univerzity. Kritické hlasy z odborné veřejnosti postupně sílili. Zvážit rezignaci nakonec v minulých dnech Adamovi doporučila i končící rektorka Danuše Nerudová.

„Učinit tuto výzvu pro mne nebylo jednoduché, nejen proto, že jitří emoce uvnitř i vně univerzity, ale také protože si vážím práce a mimořádných úspěchů prof. Adama. Proto jsem s ním také celou záležitost v posledních dnech intenzivně probírala,” uvedla Nerudová.

Adam podle ní potvrdil, že univerzita je pro něj důležitější než osobní prospěch. „Nesmírně si jeho rozhodnutí vážím, protože vím, jak těžké pro něj bylo. Obracím se k celé akademické obci s prosbou, aby Vojtěchu Adamovi dala možnost očistit své jméno,” dodala Nerudová.

Autor: pjk, zdroj: Vyjádření Vojtěcha Adama, Vyjádření Danuše Nerudové, foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*