Predátorské praktiky, hrubá nedbalost. Nový rektor čelí výzvám k rezignaci

Vojtěch Adam, nastupující rektor Mendelovy univerzity.

AKTUALIZOVÁNO

Etická komise zjistila pochybení u odborných článků týmu vedeného Vojtěchem Adamem, který má nastoupit jako rektor Mendelovy univerzity v Brně. Komise v závěrečné zprávě vyzvala ke stažení článků z časopisů, o svůj post ale Adam nepřijde. Množí se přitom výzvy k rezignaci.

Závěrečná zpráva expertní komise uvádí, že zjištěné problémy sahaly od „hrubé nedbalosti při kontrole kvality“ až po „jasné známky manipulace s daty“. Adam se za chyby ve vědeckých pracích omluvil, podle něj ale neměly dopad na hlavní závěry výzkumného týmu.

Akademický senát univerzity vyzval k nápravě pochybení. Stačit má stáhnutí kontroverzních článků z odborných časopisů, o předčasném konci rektora střídajícího Danuši Nerudovou nepadla zmínka. Stále se počítá s nástupem Adama do rektorské funkce na začátku února.

Vojtěch Adam v souvislosti s nástupem do nové funkce rezignoval na pozici vedoucího výzkumné skupiny institutu CEITEC Vysokého učení technického, kde na vědeckých článcích pracoval. Vedení této instituce zároveň rozhodlo, že se stylem pracovní skupiny bude zabývat kontrolní audit. Mezinárodní komise prověřovala dvanáct publikací Adamova týmu, u konkrétních případů zjistila porušení etiky vědecké práce.

Na nesrovnalosti v článcích upozornili vědci z tuzemska i zahraničí loni v říjnu, kdy byl Adam zvolen budoucím rektorem Mendelovy univerzity. Podle nich prováděl záměrné úpravy obrazových dat. Část vizualizací z experimentů se vzájemně nápadně podobají, jen jsou pootočené či jinak mírně upravené.

Na publikační činnost Adama Vojtěcha se kriticky zaměřil také spolek Věda žije. Za posledních dvacet let lze u jeho jména dohledat na 1270 výstupů. To dělá jeden výstup každých pět dní. “Je vskutku těžko představitelné, že by se na všech prof. Adam významně podílel,“ shrnul místopředseda spolku Michael Komm.

Pro důvěryhodnost vědy je podle něj klíčové kvalitní recenzní řízení a ověřování poznatků. Masivní nadprodukce vědeckých výstupů v časopisech s nekvalitním recenzním řízením ohrožuje pověst celé vědecké obce, navíc je prohřeškem proti etickému kodexu jednotlivých vědeckých pracovišť.

Podle Komma se zřejmě jedná o ukázkový příklad predátorské adaptace na bývalý systém hodnocení vědy, takzvaný kafemlejnek. “Ten kromě vědecké kvality bonifikoval i vědeckou kvantitu, za kterou odměňoval nejen afiliovanou instituci, ale i samotné autory,“ vysvětlil Komm.

Přečtěte si  Miniaturní mozky vypěstované v laboratořích Masarykovy univerzity dávají novou naději v boji proti Alzheimerově chorobě

Okamžitě rezignujte

Předseda akademického senátu Mendelovy univerzity Jiří Skládanka uvedl, že podle jeho osobního názorů nešlo o záměrná či úmyslná pochybení. Zdůraznil, že univerzita dodržuje zásady dobré vědecké praxe. Stačí podle něj stažení několika publikovaných článků.

Jiného názoru je předseda Učené společnosti ČR Pavel Jungwirth, který Adama vyzval k okamžité rezignaci ještě před středečním jmenováním do funkce. Podle něj jsou závažné prohřešky příliš vážné. „V takové situaci není v civilizovaném světě myslitelné, abyste se ujal funkce rektora a pro Vás i celou akademickou obec bude jistě lepší, pokud rozhodnutí rezignovat učiníte Vy sám,“ vyzývá Jungwirth Adama v otevřeném dopisu.

Končící rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová podle svého vyjádření ve věci učinila maximum pro ochranu dobrého jména univerzity. Iniciovala vznik etické komise, jejíž výsledky předala akademickému senátu, do jehož rozhodování prý nemůže jakkoliv zasahovat. Samotnému Adamovi doporučila v den jmenování, aby na rektorskou funkci rezignoval.

Vojtěch Adam se ve svém výzkumu zaměřuje například na vývoj léčiv nádorových onemocnění. Ve 39 letech náleží k uznávaným vědcům, získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Podílel se dosud na stovkách odborných článků. Akademický senát Mendelovy univerzity mu při volbě vyjádřit výraznou podporu.

Autor: pjk, zdroj: Závěrečná zpráva etické komise, foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*