Novým brněnským biskupem bude Konzbul, po třech dekádách vystřídá Cikrleho

Pavel Konzbul, nový brněnský biskup

Vojtěch Cirkle dosloužil v úřadu brněnského biskupa, nahradí jej dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Cirkle vedl diecézi od roku 1990 a loni oslavil kanonický věk 75 let. Jde o další personální změnu v katolické církvi na Moravě během krátké doby.

Dosavadní brněnský biskup Vojtěch Cirkle uvedl, že vnímá jmenování Konzbula jako zachování kontinuity v diecézi. Samotný Konzbul avizoval, že nechystá revoluci, ale jen dílčí organizační změny. O jmenování se podle svých slov dozvěděl několik dní předem. Už dříve tušil, že volba může padnout na něj.

Vojtěch Cikrle už loni poslal papeži abdikační dopis. Oslavil totiž 75. narozeniny, co je věk, kdy biskupové podávají žádost o zproštění služby. Nyní se stane emeritním brněnským biskupem a zároveň dočasným apoštolským administrátorem diecéze. Přechodné období skončí 29. června, symbolicky na den diecézních patronů svatých Petra a Pavla, kdy se nový biskup oficiálně ujme vedení diecéze.

„Mám radost, že se mým nástupcem na brněnském biskupském stolci stal právě otec biskup Pavel. Přeji mu, aby ho neopouštěl jeho typický humor ani v situacích, které budou vypadat neřešitelně. Ujišťuji, že ho budu v jeho službě provázet ve svých modlitbách,“ uvedl podle veřejnoprávní České televize emeritní biskup Cikrle.

Dosavadní brněnský biskup Vojtěch Cirkle

Z technika biskupem

Konzbul původně vystudoval elektrotechnickou fakultu na brněnské technice. V roce 2000 dokončil teologickou fakultu, kněžské svěcení přijal o tři roky později. Poté působil jako farní vikář na různých místech brněnské diecéze a jako spirituál Biskupského gymnázia v Brně.

V roce 2013 se stal farářem u katedrály svatých Petra a Pavla v Brně, hlavním chrámu brněnské diecéze. O tři roky později jej papež František jmenoval pomocným brněnským biskupem. Při České biskupské konferenci byl Konzbul komisí pro kněžstvo a pro katolickou výchovu. Má za sebou autorství desítky publikací určených především pro mládež a je rovněž aktivní na sociálních sítích.

Katolická církev na Moravě letos prochází obdobím velkých personálních změn. V polovině května se novým pražským arcibiskupem po Dominiku Dukovi stal dosavadní moravský metropolita Jan Graubner. Uvolnil se tím úřad olomouckého arcibiskupa. Neobsazený také zůstává stolec ostravsko-opavský kvůli úmrtí biskupa Františka Václava Lobkowicze.

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Autor: pjk, zdroj a foto: Církev.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*