O Věstonickou venuši v Olomouci je obrovský zájem. Na výstavu se tvoří fronty

Věstonická venuše

Několik dlouhou frontu před vstupem do Vlastivědného muzea v Olomouci musejí nezřídka překonat zájemci o pohled na originál nejstarší keramické sošky na světě, Věstonické venuše. Zájem neutuchá ráno ani odpoledne. Věstonická venuše je totiž na veřejnosti vystavena po pětileté pauze, v Olomouci navíc vůbec poprvé. Do Olomouce byla přivezena v úterý 26. listopadu a k vidění tam bude do 8. prosince. Poté se vrátí zpět do sbírek Moravského zemského muzea v Brně.

Výstava dosud přilákala tisíce lidí, tvoří se fronty

Výstavu navštěvují tisíce lidí, nejen z hanácké metropole. I přes velký zájem zatím nemusela být omezena doba, po kterou se lidé mohou v expozici kochat pohledem na legendární sošku umístěnou v bezpečnostní vitríně. “Některým návštěvníkům stačí krátký pohled, jiní si čtou i materiály, které jsou součástí expozice,” dodala pracovnice.

Před vchodem do muzea se od rána tvoří až několik desítek metrů dlouhá fronta. Místní i přespolní, kteří se přijeli podívat na předvánoční Olomouc a Věstonickou venuši. Některé zájemce ale odradila zima i pohled na špalír čekajících lidí.

Expozici provázejí mimořádná bezpečnostní opatření

Originál nejstarší keramické sošky na světě byl do Olomouce pod dohledem policejní eskorty přivezen v úterý 26. listopadu. O zapůjčení cenného artefaktu starého téměř 30.000 let jednalo muzeum tři roky. Soška je vystavena v bezpečnostní schránce s neprůstřelnými skly a je neustále střežena. O těchto opatřeních jsme už dříve psali (viz tento článek).

“Věstonická venuše patří jednoznačně k tomu nejcennějšímu, co opatrují české a moravské paměťové instituce. Je vystavována skutečně jen velmi mimořádně. Předpokládáme, že i s ohledem na ochranu tohoto mimořádně vzácného kulturního předmětu zase řadu let vystavena nebude,” řekl generální ředitel Moravského zemského muzea v Brně Jiří Mitáček.

Věstonická venuše je 11,5 cm vysoká soška nahé ženy vymodelovaná a vypálená z hlíny. Nejznámější moravský archeologický nález, jeden z prvních dokladů pravěké keramiky, odborníci objevili na sídlišti lovců mamutů mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na jihu Moravy. Objevil ji tým vědců vedený Karlem Absolonem 13. července 1925 v pravěkém ohništi. Její stáří se odhaduje na přibližně 30.000 let.

Zdroj: ČTK, foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*