Obchází firma z Opavska sankce? Dodavatele do jaderných elektráren vlastní ruský oligarcha

Hlavní budova firmy MSA

Společnost MSA z Dolního Benešova ve Slezsku zřejmě obchází sankce v souvislosti s válkou na Ukrajině. Podle evidence skutečných majitelů ji totiž vlastní ruský oligarcha Dmitrij Pumpjanskij, jehož jméno se objevilo na sankčním seznamu. Firma je významným dodavatelem komponentů do jaderných elektráren.

Firmu sídlící v Dolním Benešově nedaleko Opavy prověřuje Finanční analytický úřad. Podle registru je jejím skutečným majitelem sankcionovaný Dmitrij Pumpjanskij. Videozáznam v minulosti zachytil ruského oligarchu v blízkosti Vladimira Putina. Pumpjanského synovi Alexandrovi patří hotel Westend v západočeských Mariánských Lázních, proti kterému už úřady zasáhly.

MSA se zřejmě pokusila obejít sankce změnou vlastníka. Nicméně evidence skutečných majitelů potvrdila právě Dmitrije Pumpjanského. Podezření na obcházení sankcí potvrdil i náměstek ministra pro místní rozvoj Ondřej Profant.

ČEZ stopnul spolupráci

MSA dodává armatury zákazníkům více než osmdesáti států světa. Hlavní využití nacházejí v jaderné energetice či ropném průmyslu. Odběratelem zboží je i státem ovládaný ČEZ. Slezské společnosti už oznámil, že v případě vedení Pumpjanského jako skutečného majitele přeruší spolupráci.

Firma požádala o prodloužení lhůty, v rámci které chce prokázat, že už ji ruský oligarcha neovládá. „V těchto dnech se aktivně připravujeme na podání návrhu k zápisu změn do evidence skutečných majitelů prostřednictvím Krajského soudu v Ostravě,“ uvedla společnost MSA ve svém vyjádření.

Finanční analytický úřad dosud celkově obstavil lidem napojeným na Putinův režim majetek v České republice v hodnotě několika miliard korun. Vláda nyní řeší možnosti konfiskace.

MSA (původně celým názvem Moravskoslezská armaturka) je strojírenský podnik v Dolním Benešově. Zabývá se výrobou průmyslových armatur v oblasti energetiky, teplárenství a vodárenství. Byla založena v roce 1890 původně jako továrna na zpracování dřeva, prvním majitelem se stal Jan Holuscha. Mezi lety 1979-1990 byla součástí Sigmy sídlící v Olomouci. Po roce 1989 změnila několik majitelů, posledním je ruská společnost sídlící v Čeljabinsku.

Autor: pjk, zdroj: Finanční analytický úřad, ČEZ, MSA, foto:

Související články

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*