Obnovený Helfštýn vyhrál cenu za architekturu, rekonstrukce spojila staré s novým

Hrad Helfštýn představuje největší hradní komplex na Moravě a hojně navštěvovanou památku.

Největší moravský hrad prošel obnovou. Konkrétně jeho palác, jehož vyšší patra jsou nyní přístupná veřejnosti. Architekti ze společnosti atelier-r získali za rekonstrukci Helfštýnu celostátní cenu. Do finále se dostalo i komunitní centrum v Židlochovicích.

Helfštýn představuje největší hradní komplex na Moravě. Hrad střežící cestu Moravskou branou z Moravy do Slezska získal pozornost médií poté, co získala nejvyšší celostátní architektonické ocenění rekonstrukce zdejšího paláce. Autoři z olomouckého atelieru-r ve své koncepci respektovali historický objekt, zároveň zapojili soudobé architektonické prvky .

Výsledkem je propojení přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nepřístupná. Podle architektů lze zřetelně odlišit původní části stavby od těch nových. Úspěšná rekonstrukce může podpořit atraktivitu hojně navštěvované památky.

“Památkový ústav podmínil rekonstrukci zachováním torzálního charakteru objektu. Zastřešení paláce bylo povoleno pouze částečné a nesmělo přesahovat úroveň obvodového zdiva,” uvedl ateliér na webu o projektu. Samotná příprava projektu byla podle architektů unikátní. Zahrnoval detailní 3D model hradu vytvořený z tisíců dronových fotografií.

Čestné ocenění pro finalisty

Kromě vítěze dostalo čestná ocenění i šest dalších finalistů z celé republiky. Mezi nimi i Komunitní centrum Židlochovice od kanceláře Jura et consortes. „Kdyby se udělovala cena za urbanismus, byl by tento projekt jednomyslným vítězem,“ uvedli členové poroty.

Dalším finalistou z Moravy se stal Lazy House Zlín, který vznikl na základě návrhu již loni oceněného architekta Petra Jandy a jeho kanceláře brainwork. V minulosti byli v této soutěži oceněni také autoři z Atelieru bod architekti, jejichž návrh Městské haly Modřice byl letos mezi finalisty; loni už vyhrál další tuzemskou architektonickou cenu, Grand Prix architektů.

Zdroj a foto: atelier-r, stavbaweb

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*