Obora Holedná v Brně hlásí první letošní selátka divokých prasat, kuriozitou je sele “dalmatin”

Selátka divokých prasat se rodí v průběhu jara, tedy většinou v březnu a dubnu, ale zkušené starší bachyně je mívají dříve, jako je to v tomto případě. Zatím je jich 5 a postupně budou přibývat další.

Jsou v přístřešku, kde mají slámu, sami si tam natahají natrhanou suchou trávu a větve stromů, zde se i selata narodí. Společně se pak navzájem zahřívají a tím vytvářejí i jakési mikroklima pro mláďata.

Ve skupině selátek však jedno z nich svým vzhledem upoutá návštěvníky více než ostatní, jedná se o bíle zbarvené sele s černými fleky “dalmatin”. Podle vyjádření Lesy města Brna se u selete “dalmatin” jedná o genetickou anomálii, která je spíše velkou vzácností. Může se jednat o předka o více jak jednu generaci nebo se může jednat o albinismus. Rozhodně se nejedná o cílenou degeneraci černé zvěře. V přírodě jsou nejvíce ohroženi na životě, jelikož jsou snadnou kořistí pro predátory. Nyní je to velké zpestření pro dětské i dospělé návštěvníky obory.

Provozovatelé zároveň návštěvníky obory upozorňují, že i tyto matky se o své děti bojí a prosí zachování klidu a dodržování zákazu krmení.

Autor: red Zdroj a foto: FB Lesy města Brna

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*