OBRAZEM: Brněnský Bronx oživily obří malby

Tep města od Marata Danilya na Příkopě 18

Brněnskou čtvrť Cejl přezdívanou Bronx ozdobila nová městská galerie pod širým nebem. Projekt vznikal od roku 2019, kdy uspěl v anketě participativního rozpočtu. Celkem vniklo pět velkoformátových muralů.

Díky projektu vzniklo pět velkoformátových maleb. První z nich nese název Mendel od autorky Venduly Chalánkové na ulici Cejl 28. Na ulici Bratislavské (č. 40 a 53) jsou hned dvě malby – V těle ryby bez vody od Evy Koťátkové a Jean a Pierre od Petra Maliny. Dalším obrazem je Pater noster od Milivoje Husáka na ulici Stará 26 a posledním Tep města od Marata Danilyana na ulici Příkop 18.

„Smyslem projektu je dát Bronxu nový, vizuálně silný charakter, a to vytvořením velkoformátových obrazů na štítových plochách domů, jejichž autory jsou významní tuzemští a světoví umělci,“ vysvětlil navrhovatel projektu Martin Reiner.

Cejl dostává nový život

Celá oblast v okolí ulic Bratislavská, Cejl, Francouzská a Příkop prochází v posledních letech výraznou proměnou. “Projekt Městské galerie tak zapadá do naší snahy o zatraktivnění této části města. Proto jsme se také aktivně zapojili do přípravy a realizace záměru, jehož výsledek je svým rozsahem a výtvarným provedením v České republice jedinečný,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Vedení Brna věří, že se i díky městské galerii podaří přilákat do vyloučené oblasti více návštěvníků. “Je třeba odstranit společenské stigma, které si oblast Cejlu a Bratislavské historicky nese,” doplnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

V celé oblasti se aktuálně nachází celkem devět velkých nástěnných maleb. Najdete je na této mapě.

Zdroj a foto: město Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*