OBRAZEM: Demolice legendárního zimáku v Jihlavě pokračuje rychleji než bylo plánováno

Před zahájením stavby nové Horácké multifunkční arény (HMA) je třeba zbourat 68 let starý Horácký zimní stadion a dokončit archeologický průzkum. Podívejte se, jak rychle demoliční práce pokračují.

V pondělí 14. srpna 2023 se na své místo do Smetanových sadů vrátí archeologové, aniž by je ohrožovaly demoliční stroje. Do ulice Jiráskova je totiž vedle bývalé posilovny probourán nový stavební vjezd, takže archeologové budou mít v prostoru u bývalé tribuny C klid na dokončení průzkumů. V noci z pondělí na úterý, v době od půlnoci do čtyř hodin ráno, kdy tudy nejezdí MHD, by se měly stavět mobilní stožáry trakčního vedení trolejbusů.

Stavební firma má na dokončení veškerých demoličních prací časový prostor čtyř měsíců, což znamená, že do konce listopadu 2023 musí demolice kompletně skončit. „Podle dosavadního průběhu bourání to ale vypadá, že bude výrazně rychlejší. Souběžně s bouráním už budou na místě probíhat i stavební práce na nové aréně. Už v září začnou práce na zakládání stavby,“ uvedl manažer výstavby HMA a radní města David Beke.

Náklady na výstavbu nové multifunkční Horácké arény činý 1,909 mld. Kč. Na financování se podílí několik subjektů: 500 mil. Kč – dotace od Kraj Vysočina, 300 mil. Kč – dotace od Národní sportovní agentura, 100 mil. Kč – revolvingový úvěr statutárního města Jihlavy, 809 mil. Kč – investiční úvěr statutárního města Jihlavy, 200 mil. Kč – vlastní zdroje statutárního města Jihlavy.

Autor: red Zdroj a foto: Město Jihlava

Doporučujeme


1 Comment

  1. Jak ten čas letí…jako voják ZS jsem se zúčastnil v roce 1966 bourání starého “zimáku” a už se bourá ten “nový”. 60 léta byla pro hokejisty Dukly Jihlava velmi úspěšná, tak si ten nový stadion určitě zasloužili. V tu dobu bylo snem každého dobrého hokejisty nastupujícího na povinnou dvouletou vojenskou službu, se dostat do jihlavské Dukly. Takže Dukla neměla problém si vybírat to nejlepší co v tu dobu “dozrálo”. Dnes už je vše jinak a tak jihlavský hokej přišel o tuto ohromnou výhodu a tím i o své postavení.
    Archeologové se tam dnes budou motat už jen “s křížkem po funusu”. Vše co by pro ně mělo nějakou hodnotu se vykopalo a vyvezlo již v tom 66. Tenkrát si soudruzi nad nějakými kostrami a zbytky pomníků které jsme nacházeli, nelámali hlavu. Vejtřasky to “cugrunt” vyvezli někam za Jihlavu. Tož tak…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*