OBRAZEM: Mendlovo náměstí v Brně se dočká nové podoby. Hotovo má být za rok

Vizualizace nové podoby náměstí. Místo ní čeká věhlasné návštěvníky rozkopané staveniště.

O zásadní úpravě Mendlova náměstí se hovoří již několik desetiletí. Dříve živé centrum Starého Brna v současné době více než náměstí připomíná dopravní terminál. I když kompletní představa je stále v nedohlednu, náměstí se dočká alespoň částečné úpravy, tak aby bylo v důstojné podobě připraveno na oslavy dvoustého výročí od narození otce genetiky Gregora Mendela v příštím roce.

Úpravy náměstí budou mít na starost architekti ze studia Chybik+Kristof společně s autorem budoucí rekonstrukce náměstí, architektem Michalem Palaščákem. Podobu Mendlova náměstí promění červeně dlážděný kruh, nové stromy i bezbariérové zastávky.

Při úpravě vznikne uprostřed náměstí velkým prostor pro pěší se stromy a lavičkami. Vyžádá si to změnu v trasování trolejbusů, jejichž zastávky dnes tuto část náměstí vyplňují. Trolejbusy ve směru do Pisárek budou zastavovat blíže pivovaru a trolejbusy ve směru od Pisárek na Úvoz budou zastavovat před Albertem.

Srovnání současné a budoucí podoby náměstí

Náměstí zastíní speciálně vyšlechtěné stromy

Odkaz na vědeckou práci J. G. Mendela bude v nové podobě náměstí patrný díky speciálně vyšlechtěným druhům stromů, které jsou vhodné do městského prostředí. Stromy navíc pomocí chytrého kořenového systému zadrží větší množství vody, poskytnou stín a stanou se novými zelenými plícemi v centru Starého Brna.

Srovnání současné a budoucí podoby náměstí

Autor: red Foto: Chybik + Kristof Architects & Urban Designers

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*