Obrazem: Podívejte se na první krajský vlak Moravia

Nové elektrické jednotky Moravia vyjedou v Jihomoravském kraji už příští rok.

Výroba nových elektrických jednotek pro Jihomoravský kraj pod taktovkou Škoda Transportation pokročila. Řadu vizualizací nahradily první snímky z výroby první jednotky, která už je pojízdná. První z 37 vlaků pojmenovaných Moravia by se v provozu měl objevit už příští rok.

Snímky pocházejí z konce června, výroba začala loni v listopadu. Fotografie pořídila delegace Jihomoravského kraje v Plzni, publikovala je až nyní. V tuzemských poměrech se jedná o jedinečnou zakázku. Poprvé vlaky kupuje přímo kraj, byť s vydatnou podporou z unijních peněz; následně je bude pronajímat dopravcům.

Červenobílé barevné schéma vybralo ještě minulé krajské zastupitelstvo s důvodem, že vychází z barev nového loga Jihomoravského kraje. Název Moravia má symbolicky propojit nové vlaky s lokomotivou Moravia, která 11. listopadu 1838 přivezla první vlak do Brna. Na rozdíl od předchozích vizualizací ale v přední části chybí znak Moravy.

Nákupu vydatně pomohly evropské peníze

Výroby nových elektrických jednotek bude částečně probíhat i na Slovensku, plzeňská Škoda se dohodla na spolupráci se ŽOS Trnava. Oba výrobci už rozjeli spolupráci v případě obdobných jednotek pro slovenské dráhy ZSSK. Škoda má na starosti skříň, podvozky a trakční sety. V Trnavě zajistí povrchové úpravy, montáž vložených vozů a následně celé jednotky.

Jihomoravský kraj zaplatí většinu nákladů z Operačního programu Doprava. Dotaci však může obdržet až po dokončení dodávky všech vozidel. Aby mohl uhradit zálohy na vozidla, podepsal smlouvu s Evropskou investiční bankou na úvěr ve výši 2,57 miliardy korun. Transfer už loni stvrdila Evropská komise nedlouho poté, co kontrakt schválilo krajské zastupitelstvo.

Dle kontraktu má Škoda předat Jihomoravskému kraji 37 elektrických jednotek za více než šest a půl miliardy korun. 31 jednotek je určeno pro 310 sedících cestujících, šest menších jednotek jich pojme 140. Vlaky budou do provozu uváděny postupně, první z nich se na kolejích objeví v roce 2022. Moravie mají zajistit přibližně 45 % výkonů na spojích objednávaných krajem. Nové jednotky budou obsluhovat na linkách S2 Křenovice horní nádraží – Brno hl. n. – Březová nad Svitavou (tratě 300 + 260) a S3 – Vlkov u Tišnova – Brno hl. n. – Břeclav (trať 250), případně i na dalších tratích.

Přečtěte si  Brněnský dopravní podnik objednal dalších 20 nových obousměrných tramvají Škoda 45T. Jezdit budou už v roce 2026

Zdroj: JMK, Škoda Transportation, foto: JMK

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*