Ochránci přírody zvou veřejnost k mapování konikleců

V České republice roste pět druhů konikleců. Letošek Český svaz ochránců přírody (ČSOP) prohlásil za Rok konikleců. Při této příležitosti proběhne jakási inventura jejich výskytu. ČSOP a sdružení Rezekvítek se rozhodli přizvat k mapování konikleců i veřejnost, která může zaznamenávat lokality pomocí webu nebo mobilní aplikace. Z důvodu ochrany vzácných rostlin zůstanou data neveřejná, ale poslouží k jejich dalšímu sledování a ochraně.

Koniklece jsou chráněné a ohrožené druhy, míst s jejich výskytem ubývá. O lokalitách s větším výskytem konikleců víme díky každoročnímu monitoringu. Je však důležité podchytit i místa s malým výskytem, které mohou vyžadovat péči a ochranu.“ říká Vilém Jurek z Rezekvítku.

Nemapuje se výskyt v přírodních rezervacích a přírodních památkách, ty jsou dobře zmapované. Nemapují se samozřejmě ani koniklece vysazené na zahrádky či do parků. Zajímají nás všechny ostatní, tedy rostliny rostoucí ve volné přírodě mimo tato chráněné území.“ doplňuje Jan Moravec z ČSOP. „Pokud na takové koniklece na svých jarních toulkách přírodou narazíte, budeme rádi za vaši zprávu! Přesné místo výskytu nebude nikde zveřejňováno, bude pouze předáno do databáze ochrany přírody a případně v regionu působícím ochranářským spolkům.“

Nejvhodnější čas k mapování je právě teď!

Březen a duben jsou měsíce, kdy většina konikleců kvete. K mapování konikleců lze využít formulář na www.rokkoniklecu.cz/mapovani nebo projekt Mapování konikleců v aplikaci iNaturalist (v aplikaci vyhledáte projekt, připojíte se k němu a přidáváte svá pozorování). Krom přesného místa nálezu, druhu a přibližného počtu trsů (shluků květů) budou organizátoři rádi i za bližší informace o lokalitě, pokud je víte; například zda o ní někdo pečuje či zda je nějak ohrožena. Tyto informace pište do poznámky.

Kde koniklece hledat? Na suchých osluněných stanovištích, tedy různých stepních stráních, skalách či (vzácněji) v řídkých lesích. Pokud si nejste jistí, jaký druh koniklece jste našli, nevadí. Pošlete fotografii (ideálně i s detailem listu, je-li již vyvinut).

Autor: red Zdroj: ČSOP, Rezekvítek Foto: Petr Olša

Související články

Přečtěte si  Odborníci v Brně diskutovali o regionální dopravě. Krajů je moc a dopravní obslužnost tím trpí, zaznělo

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*