Odešel Stanislav Kratochvíl, zakladatel oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži

V sobotu 29. 6. 2024, ve svých nedožitých 92 letech, zemřel prof. Stanislav Kratochvíl, významná osobnost československé klinické psychologie a psychoterapie, který byl uznáván doma i v zahraničí. V Kroměříži byl dlouhá léta vedoucím psychologem ve zdejší psychiatrické nemocnici a zároveň dokázal působit ve vědecké a akademické sféře. Od konce padesátých let do sedmdesátých let na tehdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnes Masarykova univerzita), po politických perzekucích v 70. letech našel útočiště na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde působil více než třicet let. Po sametové revoluci se zde stal profesorem a obdržel mimo jiné cenu Františka Palackého.

V Kroměřížské psychiatrické nemocnici vybudoval psychoterapeutické oddělení 18b pro léčbu neuróz, které funguje dodnes. V roce 1969 těsně po okupaci Československa sovětskými vojsky stihl absolvovat vědeckou stáž na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, odkud do Československa přivezl a rozšířil tradiční přístup v psychoterapii pomocí hypnózy. Vedle psychoterapie neuróz a hypnoterapie byl i spoluzakladatelem československé matrimoniologie a manželské terapie, a rovněž sexuologie, sexuální psychologie a sexoterapie. Díky Stanislavu Kratochvílovi se stala kroměřížská léčebna Mekkou psychologů a psychoterapeutů z celého tehdejšího Československa a celé střední Evropy. Sám Kratochvíl pořádal v letech 1974 – 2011 celkem 15 psychoterapeutických konferencí, které byly přehlídkou a setkáním všech psychoterapeutů v České a Slovenské republice.

Světově uznávaná osobnost s moravským srdcem

Stanislav Kratochvíl se vždy považoval za moravského patriota. S oblibou své studenty a kolegy opravoval, když nesprávně uvedli název Čechy ve smyslu pro celou Českou republiku. V roce 1968 i po roce 1989 podporoval svébytnost Moravy a Slezska v rámci československé federace. Byl kolegou a následovníkem doc. Boleslava Bárty, který byl zakladatelem pozdějšího Kratochvílova oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži, kam Stanislav Kratochvíl nastoupil v roce 1957 a působil zde neuvěřitelných 60 let. U příležitosti jeho devadesátin byla v areálu kroměřížské psychiatrické nemocnice slavnostně odhalena lavička Stanislava Kratochvíla, o které jsme před téměř dvěma lety informovali.

V minulém týdnu po odchodu Stanislava Kratochvíla ztichl český, ale i celosvětový psychoterapeutický svět. Jeden z nejvýznamnějších světových psychoterapeutů, Jeffrey Zeig, PhD., v reakci na odchod Stanislava Kratochvíla napsal: „Obrovská ztráta pro svět. Je mi to hluboce líto.“

Přečtěte si  Masarykova univerzita vysílá do Antarktidy hned dva týmy. Na nejchladnějším kontinentu se zřejmě nepotkají

Stanislav Kratochvíl byl uznávaný nejen doma, ale i v zahraničí, jeho knihy byly vedle češtiny publikovány i v polštině, jezdil do USA, Německa, Rakouska a dalších států. Ve Spojeném království mu byla udělena mezinárodní hypnoterapeutická medaile. Přitom za „normalizace“ se ho do zahraničí jeho nadřízení zdráhali pustit. Po emigraci jeho kolegy a přítele prof. Hájka do Velké Británie strávil jeden den na výslechu kroměřížského okresního oddělení StB. Jeho primář mu mezinárodní medaili, která přišla poštou, dokonce předal jen mimochodem v průběhu pracovní schůzky se slovy „Něco ti došlo…“

Pohřeb Stanislava Kratochvíla se konal dne 4. 7. 2024 ve smuteční síni na kroměřížském hřbitově za účasti významných osobností české psychologie a psychoterapie. Slova rozloučení mimo jiné pronesl doc. Jan Kožnar, významný představitel české sexuální psychologie, pohřbu se zúčastnili významní představitelé domácí psychologie, psychoterapie a sexuologie, z nichž nechyběli např. profesoři Petr Weiss nebo Ján Praško Pavlov. 

Autor: David Unger Foto: archiv autora

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*