Odešel významný moravský archeolog a etnograf Jiří Pavelčík

Jiří Pavelčík
Jiří Pavelčík

V sobotu 25. dubna nás  ve věku 86 let po dlouhé a těžké nemoci opustil PhDr. Jiří Pavelčík, CSc., archeolog, etnograf, vysokoškolský pedagog. Většinu svého aktivního věku působil v opavské expozituře Archeologického ústavu ČSAV a na Opavsku a východní Moravě jako specialista na eneolit také prováděl řadu archeologických výzkumů.

V roce 1995 se vrátil na Slovácko, do Uh. Brodu, a do roku 1999 pracoval jako vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea v Uh. Hradišti. Jako externista přednášel na pedagogických fakultách v Ostravě a v Brně a na katedře historie Ostravské univerzity. Byl zakladatelem České archeologické společnosti a dlouholetým předsedou její pobočky pro severní Moravu. I na jihu Moravy se podílel na archeologických výzkumech ve Starém Městě na Valách, na Králově stole u Modré, v Drslavicích při objevu bronzového depotu, v Uherském Hradišti při výzkumu podzemí jezuitského kostela a řadě dalších.

Celoživotně spjat se slováckým folklórem

Jiří byl však také nepřehlédnutelnou postavou slováckého národopisu, a to zejména jako organizátor a publicista. V Opavě stál u zrodu Svobodné slovácké obce Výhonek, což je podnes činné sdružení zájemců o slovácký folklor na Opavsku, v Uherském Brodě spoluzakládal Klub Štěpánů a byl dlouholetým členem jeho výboru a klubovým kronikářem, navštěvoval místa s živou lidovou tradicí a z bohatství svých vědomostí i prožitků čerpal ke svým statím po léta publikovaných zejména v časopise Malovaný kraj, jehož redakční rady byl členem.

S Jiřím Pavelčíkem opustila Slovácko další ze vzdělaných a činorodých osobností, popularizátor, který dovedl „vědu vyprávět“ jako zajímavý příběh a podněcoval tak zájem o poznávání minulosti u každého, kdo chtěl a uměl naslouchat.

Dodejme ještě, že pocházel z významného vlčnovského rodu. Jeho otcem byl prof. RNDr. Jan Pavelčík CSc. (1906-1990), antropolog, archeolog a etnograf, legendární ředitel Muzea J. A. Komenského v Uh. Brodě, mj. tvůrce teorie jízdy králů jako pozůstatků iniciačního obřadu. Jeho dědeček, otec Janův, Jura Pavelčík, plukovník rakouské armády, patřil v 1. pol. 20 století ke kruhu osobností soustředěných kolem uherskobrodského muzea a v mládí byl blízkým přítelem malíře Joži Uprky. Otec tohoto Jury Pavelčíka, vlčnovský sedlák Šimon Pavelčík, pronajal v roce 1862 ve Vlčnově malíři Jožovi Uprkovi stodolu, v níž následujících pět let vznikal nejslavnější Uprkův obraz Jízda králů ve Vlčnově.

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Autor: Jiří Jilík Foto: Miroslav Potyka

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*