Odhalení: Kazma nebyl v Rusku. Podívejte se na souboj moravských YouTuberů

Kazmova cesta žigulikem z Ruska je podvod, tvrdí ve videu YouTuber Pavel Trčala.

Video známého YouTubera Kazmy o dobrodružné cestě z Ruska je podvod. Alespoň tak to tvrdí jiný moravský YouTuber Pavel Trčala, na rozdíl od mnoha dalších, kteří videu uvěřili. Přišel totiž na detail, který Kazma neutajil. Svým videem také zareagoval na aktuální situaci plnou dezinformací.

YouTube je fenomén, který v dnešní době nemohou opomíjet ani televizní stanice. Mnohé dokonce samy na YouTube dávají své pořady, protože vědí, že zejména mladší generace pozemní nebo kabelovou televizi prakticky nesleduje.

Kamil Bartošek, známý více pod svou přezdívkou Kazma, pochází z Přílep u Holešova a jeho tvorba je na hranici reality a fikce. Všichni tak trochu tuší, že věci, které ve videích prezentuje, možná nemusejí být pravda. Kazma však opakovaně tvrdí, že vše pravda je a dokonce to v rozhovoru v DVTV chtěl přísahat na Bibli.

Moderátor Martin Veselovský se sice pokusil Kazmu usvědčit, ale nepodařilo se mu to.  Kazma všechny vyzval, aby ho usvědčili, pokud si myslí, že je jeho video fake. “Usvědčte mě. Jestli máte pocit, že to je fake, tak mi to prostě dokažte,” říká kazma v rozhovoru. Doposud se to ale nikomu nepodařilo. Mnozí si to sice myslí a píší různá podezření v komentářích nebo v diskuzích, ale ještě nikdo nepředložil důkazy.

“Věděli jsme, že vás všechny bude zajímat, jak jsme se s týdle zpropadený země dostali bez víz zpátky domů,” říká Kazma v úvodu svého videa. Následně popisuje, jak se nechal taxíkem odvézt šedesát kilometrů za Moskvu, kde koupil staršího žigulíka a projel s ním Rusko, aby ho nakonec vrtulníkem vyzvedl sám majitel Seznamu Ivo Lukačovič.

Fake prozradily sloupy

Do pátrání se pustil brněnský tvůrce Pavel Trčala, který pro YouTube vytvořil přes pět set videí zejména se sportovní a cestovatelskou tematikou. Tentokrát se však pustil do mravenčí detektivní činnosti a předložil nepopiratelné důkazy, že celý Kazmův návrat z Ruska byl ve skutečnosti natočen v Polsku.

Kazmův tým sice namontoval na auto ruskou značku, na obchody pověsil nápisy v azbuce a natáčel jen na bočních silnicích a v malých vesnicích, ale Pavel Trčala si všiml zajímavé maličkosti – sloupů elektrického vedení.

“Když jsem ten sloup viděl v tom videu, tak jsem si říkal, takové sloupy v Rusku nejsou, takové sloupy jsou v Polsku,” vysvětluje Pavel Trčala, který procestoval přes sto zemí světa a všímá si reálií. V Polsku totiž betonové sloupy často mívají příhradovou konstrukci, což je neobvyklé.

Pavel tedy začal hledat letiště v Polsku. U záběrů vycházejícího slunce poznal světové strany a podle vojenských úlů odhadl, že se pravděpodobně bude jednat o bývalé vojenské letiště. Když našel letiště Rudniki nedaleko města Czestochowa, začal pátrat v okolních vesnicích.

“Odhadoval jsem, že to nebude daleko od letiště, protože jezdit po Polsku s fejkovou ruskou značkou asi nebude tak jednoduché,” popisuje jak našel městečko Kruszyna, ve kterém byla natočena většina scén. Na fotografiích z Google Street View pak ukazuje přesně ulice, po kterých Kazma jel. Pavel také našel, že tu poznávací značku Kazma okopíroval z Wikipedie. “Pokud děláte video jakože z Ruska, tak byste měli vyměnit trochu víc než jedno číslo a jedno písmeno,” vysvětluje.

Pavel Trčala tak podle svých slov prokázal, že Kazma nejel žigulikem z Moskvy. “Je neuvěřitelné, kolik informací je veřejně dostupných, jenom je potřeba vědět, kde hledat,” dodává ke svojí rešerši Pavel, který dříve pracoval v korporátních investigacích v Londýně. “Kdyby se chtěl nějaký politik inspirovat, jak natočit video v Polsku a prezentovat ho jako video z Ruska, tak se stačí podívat na Kazmu” uzavírá svůj výzkum.

Podívejte se na video Pavla Trčaly, ve kterém odhalil Kazmův podvod

Autor: redakce ve spolupráci s Pavlem Trčalou, video: Pavel Trčala, úvodní foto: Kazma

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*