Olomouc chce zachránit část trhů, inspiruje se jinde

Města po celé republice se nechtějí vzdát vánočních trhů. Objevuje se alternativní program i postup na hraně platných právních norem. V Olomouc zatím slíbila, že lidé nepřijdou o adventní atmosféru, vedení města hledá způsoby, jak zachovat alespoň část trhů.

S prvním letošním sněhem stánky na Horním i Dolním náměstí v Olomouci potemněly, a s nimi i vánoční strom a výzdoba v centru města. Nedávné vládní nařízení o zákazu vánočních trhů vyvolalo vlnu nevole a rozhořčení. Olomoučané se ale podle primátora Mirka Žbánka nemusejí bát, o kouzelnou vánoční atmosféru totiž nepřijdou.

Po dohodě s pořadateli trhů, kteří měli na starost právě také vánoční světelnou výzdobu, na sebe tento závazek převezme město a náklady na její provoz uhradí ze své kasy. „Je to právě i nádherně nasvícené centrum, co dotváří kouzelnou atmosféru adventní Olomouce, o to lidi připravit nemůžeme,“ sdělil primátor, který zároveň jedná s pořadateli o možnosti zachování alespoň části tradičních trhů.

Museli jsme vypnout elektřinu

Nálada v centru města byla včera v podvečer hodně zjitřená a lidé, kteří přišli na poslední chvíli podpořit stánkaře alespoň malým nákupem nebo si třeba jen užít poslední punč, samozřejmě neskrývali zklamání a zlost, že tolik oblíbené olomoucké Vánoční trhy musejí skončit.

„V šest hodin večer jsme vypnuli elektřinu na stáncích a světelnou výzdobu, abychom skutečně docílili toho, že stánkaři zavřou a lidé se nebudou na náměstí moc zdržovat. Atmosféra byla napjatá a chtěli jsme předejít tomu, že by nedejbože musela zasahovat policie. Zůstala svítit jen radnice, která má přípojku z jiné větve,“ popsal pořadatel Vánočních trhů Petr Ilgner.

Temné náměstí však nechce nikdo, zvláště před Vánoci. Kulturní Olomouc, která má společně s provozováním trhů ve smlouvě uloženo také zajištění vánoční světelné výzdoby, se proto dohodla s primátorem, že město tyto náklady převezme. Stromeček i výzdoba na lampách už tedy opět svítí.

Takto to v adventní Olomouci žilo v době předcovidové

Zkoumáme právní možnosti

Předvánoční Olomouc každoročně lákala k návštěvě lidi nejen z celé Moravy, ale i ze zahraničí. Zdejší Vánoční trhy návštěvníci považovali za jedny z nejkrásnějších a s nejlepší atmosférou. Poslední dva roky však mnohé změnily. „To, co se teď děje, je smutné pro všechny. Já bych byl ale rád, kdybychom si i v této zdánlivé beznaději dokázali uvědomit, že adventní atmosféra, kterou dokáže dýchat centrum Olomouce, netkví jen ve stáncích s punčem,” upozornil primátor s tím, že zůstává výzdoba, u stromečků zůstává oblíbená zvonička a přesune se sem i dřevěný betlém, který stojí na Dolním náměstí.

Přečtěte si  Kostely v centru Ostravy připravují na období adventu betlémem i službu naslouchání

“Jednáme s Kulturní Olomoucí také o tom, že bychom chtěli zachovat alespoň část trhů. Jak to ale udělat tak, aby toto řešení nebylo nějak napadnutelné s ohledem na nejnovější nařízení vlády, to ještě společně s pořadatelem konzultujeme s právníky,“ uklidňuje primátor Žbánek.

Na sociálních sítích se začaly šířit informace o tom, jak si s nastalou situací poradili v jiných městech a jak dokázali vánoční trhy udržet. Zdá se, že podobná naděje je i v Olomouci, na odborný závěr právníků se však zatím čeká. Teoreticky by mohla být ve hře také varianta přesunutí některých prodejců na tržnici. Zatím jsou však jednání ve fázi úvah a zjišťování zákonných možností. Začátkem týdne by mohlo být jasněji.

Pořadatel olomouckých vánočních trhů Petr Ilgner by se vzdal jen velmi nerad. „Po minulém roce, kdy Vánoční trhy sice fungovaly, ale s mnohými omezeními, jsme skončili ve ztrátě. I přesto jsme se ale s městem dohodli na pořádání trhů i nadále, i když s obavami a jistým rizikem, které s sebou nese každé podnikání. A zvlášť v této době. Ovšem co se stalo teď, je totální podpásovka. Jasný signál toho, že tady neexistuje žádná předvídatelnost,” nešetřil Ilgner kritikou.

“Musíme teď zhodnotit, jaké jsou naše možnosti, tak abychom se nedostali do problémů. Nařízení nechceme obcházet, ale zároveň bychom byli rádi, kdyby se nám ve spolupráci s městem podařilo alespoň něco zachránit,“ dodal.

Ačkoli jsou stánky už zavřené, bourat se zatím nebudou. Pořadatel zatím vyčkává na definitivní závěr od svých právních poradců a na výsledky jednání s vedením města. Záměr mají společný. Vánoce v Olomouci a jejich atmosféru zachránit alespoň tak, jak to povoluje současná situace.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*