Olomouc obnoví vodopád v Bezručových sadech, pomůže i Sigma

Vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965, na konci 80. let byl jeho provoz ukončen.

Obnovení vodopádu na olomouckých hradbách v Bezručových sadech se blíží. Radní už schválili uzavření smlouvy o jeho zhotovení. Uskutečnění záměru podle vedení města výrazně pomohl dar společnosti Sigma Group, která původní vodopád před 56 lety vytvořila.

„Chtěl bych zdůraznit, že nám v tomto rozhodnutí pomohla i velkorysá vstřícnost dodavatele technologie, který městu daruje kompletní čerpadlo v hodnotě více než půl milionu korun,“ uvedl předkladatel návrhu, investiční náměstek olomouckého primátora Martin Major. Sigma Group, která představuje největšího výrobce čerpacích technologií v celé republice, stála již za původním vodopádem z roku 1965.

Realizaci záměru zajistí Výstaviště Flora Olomouc. Podle náměstka Majora je to výhodné, protože se správce olomouckých parků podílel spolu se zástupci Sigma Group na návrhu projektu. O vodopád se bude starat i po jeho dokončení. „Výstaviště Flora může vlastními silami provést zemní a terénní práce, stavbu podzemní šachty, přípojku a konečné sadovnické úpravy, takže i tyto náklady budou levnější,“ vysvětlil Major.

Pod hradbami vznikne malé jezírko, pod ním bude jímací šachta s čerpací technologií. Tuto technologii v hodnotě přes půl milionu korun věnuje jako sponzorský dar Sigma Group. Na město tak zbyde úhrada stavebních prací ve výši přesahující výši dva miliony korun.

Vodopád demonstroval sílu čerpadel z Olomouce

Vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965. V parku jej k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, kteří tak tehdy dostali možnost velmi atraktivní formou propagovat sílu svých čerpadel. Vodopád býval v provozu jen během květinových výstav a také každou neděli, kdy Olomoučané chodívali do Výpadu na sváteční procházky. Konec jeho fungování nastal někdy v závěru 80. let.

Už před pár lety se ale při průzkumu potvrdilo, že jej bude možné obnovit. Proběhla kvůli tomu i sanace narušeného skaliska. Letos by měl být záměr obnovy atraktivního vodního prvku dotažen do úspěšného konce.

Zdroj a foto: město Olomouc

Související články

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*