Olomouc se už chystá na Vánoční trhy, jejich podobu ovlivní pandemie

Příprava letošních Vánočních trhů na Horním náměstí

Na olomouckém Horním náměstí už se začínají stavět stánky na Vánoční trhy. Ačkoli je slavnostní zahájení trhů plánované až na 21. listopadu, postavit přes 130 stánků není jen tak. Vedení města doufá v co nejmenší omezení.

Olomoucké vánoční trhy bývaly každoročně akcí, na kterou se sjížděli návštěvníci nejen z různých koutů republiky, ale i ze zahraničí. „Loňský rok však spoustu věcí změnil a to nejhlavnější, v co všichni doufáme, teď je, aby mohly oblíbené trhy v předvánočním čase proběhnout s co nejmenším omezením. Přípravy jsou v plném proudu, začíná se 21. listopadu,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Olomoučané vyberou jméno pro vánoční strom

První sortiment a punče si budou moci návštěvníci ve stáncích zakoupit už v pátek a v sobotu 19. a 20. listopadu, slavnostní zahájení Vánočních trhů je pak naplánováno na neděli 21. listopadu, kdy se v 18 hodin rozzáří i vánoční strom.

„Vánoční strom přivezeme na Horní náměstí už 7. listopadu. Téměř 30 metrů vysokou jedli nám věnovala rodina z Hluboček. Už je moc vysoká a z bezpečnostních důvodů je potřeba ji pokácet,“ doplnil vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert s tím, že před instalací na tradiční místo na Horním náměstí se strom o několik metrů zkrátí, aby měřil zhruba kolem 20 metrů. „Kvůli bezpečnosti si netroufneme na náměstí stavět vyšší strom,“ vysvětlil Schubert.

Do samotného rozsvícení je třeba vánočnímu stromu ještě vybrat jméno. Soutěžní návrhy přijímá oddělení kultury do 12. listopadu.

Letos přibude vyhlídkový stánek

Vánoční trhy budou opět ctít tradice adventu a moravských Vánoc a tomu bude samozřejmě odpovídat také sortiment nabízený v dřevěných stáncích. „Vybrali jsme takové prodejce, jejichž zboží se hodí k předvánočnímu období. Stejný přístup máme i k produkci na pódiu, která bude také převážně vánoční. Chystáme opravdu bohatý kulturní program – hudební vystoupení, kino s pohádkami pro děti, kulinářské show i oblíbenou mikulášskou nadílku, bez které už si Vánoční trhy umí málokdo představit,“ nastínil adventní program na náměstí Petr Ilgner ze společnosti Kulturní Olomouc, která Vánoční trhy v Olomouci pořádá.

Kromě tradičních věcí, jako je například historický kolotoč nebo Ježíškova dílna, chystají pořadatelé i novinku, jeden speciální stánek, na jehož střechu se bude dát vystoupat a bude tak sloužit jako malá rozhledna s výhledem na vánočně vyzdobené náměstí. „Další pohled z výšky si samozřejmě mohou lidé užít z vyhlídkového kola u tržnice,“ dodal Ilgner také s tím, že i mobilní toalety budou mít letos nový vzhled, budou dřevěné, tak aby lépe zapadaly do rázu vánočního náměstí.

Přečtěte si  Jeden z nejvzácnějších živočichů na planetě. Olomoucká zoo přivítala samce hrdličky sokorské

K olomouckým Vánočním trhům také v posledních letech patřilo oblíbené kluziště. Kvůli četným stížnostem na jeho umístění na Dolním náměstí jej tam ale tentokrát návštěvníci nenajdou Možnost postavit kluziště někde jinde je podle Ilgera nyní v řešení.

Podrobný program Vánočních trhů najdete zde.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*