Olomouc zažije Svátky města opět v plné kráse. Počítá se s průvodem, koncerty i zábavou pro děti

Tradiční průvod ke cti olomoucké patronky sv. Pavlíny

Olomouc od pátku až do konce víkendu oživí zdejší nejtradičnější oslavy. Svátky města vzdají hold patronce Olomouce sv. Pavlíně na Horním náměstí i ve Smetanových sadech. Velkými lákadly jsou tradiční průvod, zábavně-naučný festival pro rodiny i open air koncert Moravské filharmonie.

Po dlouhé pauze, kdy byly kvůli covidu oslavy omezeny, zažije Olomouc Svátky města opět naplno. Historický průvod ke cti patronky města sv. Pavlíny vyjde v pátek 3. června v 19 hodin z Horního náměstí, patrončiny ostatky doprovodí do chrámu sv. Mořice. Poté bude určitě stát za to vydat se do Smetanových sadů, kde se od 20:30 odehraje open air koncert Moravské filharmonie.

„Open air představení Moravského divadla nebo koncerty Moravské filharmonie pod širým nebem bývají fenomenální. Jsem přesvědčený, že i tento koncert plný skladeb Wolfganga Amadea Mozarta diváky nadchne,“ věří v hluboký hudební zážitek olomoucký primátor Miroslav Žbánek.

Právě Smetanovy sady budou letos svědkem velké části programu Svátků města. Hlavním tématem letošních Svátků města je světla. Snad všichni Olomoučané mi dají za pravdu, že slavnostní nasvícení Olomouci zkrátka sluší. Chceme ale lidem ukázat, že krásnými světelnými efekty nemusí ožívat pouze památky, ale že stejně krásné mohou být po setmění i parky,” zve na oslavy náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská.

V pátek i v sobotu proto bude od 20 do 24 hodin nasvícená Rudolfova alej, která se také stane dějištěm sobotní zahradní slavnosti. “Bude to krásné, určitě přijďte. Bude hrát hudba, bude se tančit a těšit se můžete určitě i na dobré jídlo,“ dodává Záleská.

Program pro děti, jarmark i koncerty

Ve Smetanových sadech také návštěvníci v pátek a sobotu najdou festival pojmenovaný „Olomouc dětem“. Zábavně-naučný festival pro rodiny s dětmi nabídne veletrh volnočasových aktivit a kroužků pro děti, bohatý program nabitý vzdělávacími aktivitami a spoustu zábavy, hudby i dobrého jídla. A koho bude lákat spíše klidnější zábava, může se projít do sbírkových skleníků Výstaviště Flora na výstavu masožravých rostlin Živé pasti.

Horní náměstí bude během pátku i soboty patřit zejména koncertům, knižním a antikvariátním trhům a Flerjarmarku. O pátečním podvečeru odtud návštěvníci mohou vystoupat na radniční věž a v sobotu třeba zachraňovat Olomouc v originální městské hře.

Přečtěte si  Olomouční radní podpořili variantu výstavby multifunkční haly na ulici Velkomoravské ve spolupráci se soukromým investorem

Nedělní program Svátků města už bude soustředěn pouze do Smetanových sadů. Od 10 hodin si Nadace Bezpečná Olomouc pro malé i velké návštěvníky připravila rodinný den plný her s dopravní a bezpečnostní tematikou. Program bude koncipovaný jako malá olympiáda a účastníci se mohou těšit na zajímavé odměny.

„Jak se říká, něco končí a něco začíná. Nedělí sice Svátky města skončí, zároveň ale zahájí další dva festivaly, které nás budou provázet po celé léto a na které všechny srdečně zveme,“ doplnil vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert. V 16 hodin zazní v hudebním altánu ve Smetanových sadech koncert Stanley’s Dixie Street Band jako první ze série promenádních koncertů. V 19:30 pak stand up Děláme to ve třech zahájí program open air scény Moravského divadla na Floře.

Podrobný program Svátků města Olomouce naleznete zde.

videopozvánka na letošní olomoucké Svátky města

Zdroj, foto a video: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*