Olomouc zdvojnásobila daň z nemovitosti, má zalepit díru v rozpočtu

Dlouhé jednání a nakonec přijetí kompromisního návrhu s konkrétní podmínkou. Olomoučtí zastupitelé v pondělí podvečer přijali návrh zvýšení sazby daně z nemovitosti na dvojnásobek. Město slíbilo, že nově získané finance smysluplně investuje.

„Zastupitelstvo se usneslo na zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti na hodnotu dva, což v praxi znamená dvojnásobnou výši daně. Tato změna přinese do rozpočtu částku asi 87 milionů korun,“ sdělil ekonomický náměstek olomouckého primátora Otakar Bačák.

Zastupitelstvo rovněž přijalo usnesení, které určuje, jak bude s touto nově získanou částkou naloženo. „Zavázali jsme se, že jednatřicet milionů korun z této částky bude použito na snížení míry úvěrové zátěže z minulých let a zbytek město použije na opravy a rekonstrukce škol, vodohospodářské a dopravní infrastruktury,“ upřesnil náměstek Bačák.

Vedení města argumentovalo při předložení návrhu tím, že rozpočtu města už od roku 2010 každoročně chybí přibližně sto třicet milionů korun kvůli tehdejší změně zákona o rozpočtovém určení daní. Navíc město zasáhl propad příjmů kvůli daňovému balíčku a v posledním roce i dopad pandemie a s ní spojených výdajů.

Zvýšení daně z nemovitosti bylo podle vedení Olomouce jednou z podmínek pro udržení stávajícího ekonomického ratingu města a opakovaně ho doporučili nejen ekonomičtí experti, ale i ministerstvo financí jako jedno ze stabilizačních rozpočtových opatření. Záměr na zvýšení koeficientu ostatně už schválilo zastupitelstvo města v minulosti v rámci střednědobého rozpočtového výhledu.

Nikdo nebyl proti

S argumenty o omezených příjmech města souhlasila i část opozice, která pak návrh podpořila. Svou podporu ovšem podmínila i tím, že vybrané prostředky budou přesunuty do rezervy a z ní budou uvolňovány na výše uvedené konkrétní výdaje.

Jak během debaty několikrát zaznělo, město už v uplynulém roce nastartovalo několik úsporných opatření, podařilo se osekat provozní rozpočet o desítky milionů, několik desítek pracovních míst na magistrátu bylo zrušeno, další úspory má přinést probíhající provozní audit. Město se snaží ovlivnit výši výdajů i společným nákupem energií či pohonných hmot pro své firmy a příspěvkové organizace. V následujícím období se ale i v tomto ohledu musí městský rozpočet připravit na zvýšení výdajů, protože výrazně roste cena energií či například stavebních prací a stavebních materiálů.  

Přečtěte si  V Prostějově bude pokračovat rekonstrukce dálnice D46 ve směru na Vyškov, uzavřen bude sjezd na centrum

Pro návrh nakonec hlasovalo pětadvacet zastupitelů, sedmnáct se zdrželo a tři byli z jednání omluveni.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*