Olomouc získala zpět unikátní historická díla, vystaví je

Sedmijazyčná bible ze 17. století a mědirytina zachycující obléhání města z 18. století obohatí sbírky olomouckých institucí

Do Olomouce se vracejí unikátní tisky. Sedmijazyčné vydání bible ze 17. století ukradl dělník při rekonstrukci vědecké knihovny, plán pruského obléhání se nacházel v USA. Chystá se jejich výstava.

Sestavit ukradenou bibli trvalo čtvrt století

Vědecká knihovna v Olomouci odkoupila zpět sedm ukradených svazků Pařížské polygloty – sedmijazyčného vydání bible, které vycházelo v Paříži v letech 1629 až 1645. Sedm z deseti svazků bible v roce 1996 ukradl z knihovny dělník, který pracoval na rekonstrukci budovy. V Olomouci tak zůstaly pouze tři osiřelé svazky, které téměř čtvrtstoletí čekaly, aby mohly být opět kompletní.

Po letech se tak opět podařilo scelit desetisvazkové vydání Pařížské polygloty představující vydání bible v hebrejském, samaritánském, chaldejském, řeckém, syrském, latinském a arabském jazyce. Pařížská polyglota je součástí řady polyglot, které odrážely snahy o jištění přesného a věrného biblického textu. V Pařížské polyglotě se vůbec poprvé objevuje například tištěná verze samaritánského Pentateuchu (pěti knih Mojžíšových), který má velmi blízko k proslulým starověkým Kumránským svitkům.

„Ukradené svazky před nedávnem objevil v aukční nabídce německého antikvariátu historik Jiří Glonek, který na tuto skutečnost okamžitě upozornil. Znaky těchto tisků jsou totožné se zbývajícími třemi svazky, které v knihovně zůstaly. Díky včasnému zásahu zaměstnanců Vědecká knihovna v Olomouci odkoupila ukradené Bible za pouhých 1 300 eur přesto, že jejich původní vyvolávací aukční cena byla 4 000 eur. Jsme rádi, že bude opět všech deset svazků pohromadě,“ upřesnila ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

Plán pruského obléhání hledali až v USA

Koncem minulého roku se podařilo Vlastivědnému muzeu v Olomouci získat do své sbírky vzácný a málo známý plán obléhání Olomouce pruskou armádou od firmy Barry Lawrence Ruderman Antique Maps ve městě La Jolla v Kalifornii.

Jedná se o dílo pražského rytce Ignáce Saltzera vzniklé nedlouho po úspěšné obraně města Olomouce proti obléhání Prusů roku 1758. Tato kolorovaná mědirytina na ručním papíru byla na území ČR doposud zastoupena jen jediným exemplářem.

„Jsem velice rád, že se nám po složitých jednáních podařilo získat tuto ne příliš známou a přesto velice vzácnou mapu Olomouce a že ji můžeme vedle svazků Pařížské polygloty představit veřejnosti. Touto jedinečnou výstavou tak vlastně pokračujeme v našich exkluzivních projektech, jako byla například výstava Věstonické venuše nebo Keltské kamenné hlavy,“ uvedl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Chystá se výstava

„Archivy Vědecké knihovny a depozitáře Vlastivědného muzea jsou jasným svědectvím toho, že Olomouc patřila vždy k historicky nejvýznamnějším městům v českých zemích. Nejen tyto znovunalezené a získané unikáty jsou toho důkazem. Věřím, že každý hrdý Olomoučák bude chtít jedinečné exponáty vidět a navštívit výstavu, která je zároveň součástí programu Dnů evropského dědictví v Olomouci,“ vyjádřil své přesvědčení primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Exkluzivní exponáty budou ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci vystaveny poprvé, a to v Mánesově galerii Vlastivědného muzea v Olomouci. Výstava Návrat olomouckých unikátů potrvá od 12. do 20. září letošního roku.

Zdroj a foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*