Olomoucká náplavka je pod vodou, stavaři vyklidili koryto Moravy. Primátor: situaci monitorujeme

Část nábřeží Olomouce zůstává pod vodou. Hladina Moravy by ještě měla stoupnout.

V noci na čtvrtek byl v Olomouci vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity. Už ve středu večer byla uzavřena komunikace ‘Myší díra’ na obou stranách řeky Bystřice. Situaci kontroluje povodňový štáb, informoval Michal Folta z olomouckého magistrátu

Hladina Moravy ještě stoupne

“Pokud jde o průjezd Myší dírou, silnice by měla být v nejbližších hodinách otevřena, Technické služby zde ještě odklízejí naplaveniny. Na opačném břehu zůstane ještě o něco déle uzavřený chodník a cyklostezka. Hladina Bystřice má už ale vrchol za sebou a předpokládá se její pokles,” uvedl Folta.

Naopak vzestupnou tendenci bude mít ještě dnes a zítra mít hladina Moravy. Pravděpodobně v pátek dosáhne třetího stupně povodňové aktivity a úrovně pětileté povodně, dál už by ale podle všeho stoupat neměla.

Na novém nábřeží Moravy u vysokoškolských kolejí je pod vodou například půlkruhové schodiště, výše položená cyklostezka je v bezpečí. Budoucí náplavka mezi mosty v ulici Komenského a na Masarykově třídě je rovněž pod vodou. S občasným zaplavením náplavky, která je součástí koryta řeky, se ovšem podle vedení Olomouce při konstrukci nábřeží počítalo. V korytě řeky byly přerušeny práce na protipovodňových opatřeních a odstraněny všechny stroje a materiál, které by mohly být překážkou při zvýšeném průtoku.

Kapacita koryta řeky v centru města je momentálně na osmdesáti procentech plánovaného stavu po dokončení protipovodňových opatření. U kojeneckého ústavu probíhá oprava mostu, práce ale nemají na kapacitu koryta žádný vliv, protože se odehrávají výlučně v horní části mostu.

Situaci monitorujeme

„Velmi pečlivě monitorujeme situaci na řece Moravě a jejích přítocích, kontrolujeme i situaci v zahrádkářských koloniích poblíž řeky, aby se nikdo neocitl v ohrožení,“ sdělil primátor Mirek Žbánek.

Náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Petr Ošlejšek konstatoval, že hasiči řešili od včerejška zhruba padesát událostí vesměs lokálního charakteru, například odčerpávání vody v Hlubočkách, Štarnově, Hynkově, Velkém Újezdu či Věrovanech, zajistili částečnou evakuaci obyvatel v Brodku u Přerova či pytlování a stavbu dalších hrází na mnoha místech regionu. „Město v této situaci poskytlo hasičům asi patnáct palet s naplněnými pytli na stavbu hrází,“ doplnil náměstek primátora Martin Major.

Důležitá je predikce vývoje počasí. Dešťové srážky ve čtvrtek a v pátek by už měly být slabší. V Olomouci sice bude ještě hladina stoupat, ale pokud nedojde k zásadní změně počasí, neměla by řeka nijak ohrožovat své okolí.

Přečtěte si  Blýská se chátrajícímu pivovaru Vyškov na lepší časy? Areál navštíví i ministr zemědělství

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*