Olomoucké vánoční trhy jsou letos větší a ekologičtější. Největší atrakcí se stalo obří vyhlídkové kolo

Vánoční trhy Olomouc

Po dvaatřicet dnů a večerů bude žít centrum města atmosférou a rytmem Vánočních trhů Olomouc. Olomoucké vánoční trhy navíc letos nabízejí spoustu novinek, včetně rozšíření plochy o areál tržnice. Návštěvníky Olomouce navíc může kromě punče hřát i pocit, že trhy jsou letos ekologičtější.

Olomoucké vánoční trhy se letos rozšířily

Vánoční trhy už tradičně zaplňují Horní a Dolní náměstí zhruba sto čtyřiceti stánky, kde lidé najdou řemeslné výrobky, voňavé a chutné produkty regionální gastronomie. Letos přibyla další plocha u tržnice. Součástí sortimentu je také oblíbený punč. Právě punčem, respektive desítkami různých druhů tohoto zimního nápoje, je Olomouc proslulá a láká na své vánoční trhy tisíce návštěvníků z jiných měst od nás i ze zahraničí.

Plánek trhů na Horním náměstí

Trhy doplní bohatý kulturní program

Vánoční trhy Olomouc začaly 22. listopadu a Olomoučany i turisty budou bavit až do 24. prosince. Hlavní program se odehrává na Horním náměstí. Kulturní program je připraven na dvaatřicet odpolední a večerů, postarají se o něj mimo jiné skupiny či zpěváci Fleret, YO YO Band, Poutníci, Bohuš Josef a Burma Jones, Nezmaři, Kamélie, Pavel Žalman Lohonka. Slavnostní zahájení Vánočních trhů v pátek 22. listopadu doprovodí skupiny Rock and Roll Band Marcela Woodmana a O5 a Radeček. Kromě hudby se na pódiu objeví i divadelní hry a pohádky v podání Divadla Tramtárie, Divadla NAVĚTVI a divadla eMILLIon.

Plánek trhů na Dolním náměstí

Dominantou předvánoční Olomouce se stane obří kolo

Na Horním náměstí se také mohou děti svézt na replice historického kolotoče nebo napsat či nakreslit přání do Ježíškovy pošty. Největším lákadlem Dolního náměstí je pak veřejné kluziště, otevřené zdarma až do 30. prosince, které vánočním trhům dodává jedinečnou atmosféru. Nechybí tady ani betlém a oblíbená Ježíškova dílnička. Atraktivní novinkou letošního ročníku trhů je rozšíření plochy o prostor tržnice, kde vznikla dětská zóna. Její dominantou je ruské, či spíše olomoucké kolo, zhruba 33 metrů vysoký kolotoč, který nabízí unikátní pohledy na vánočně laděný střed města. Novinka se na místě objevila se začátkem adventu. V dětské zóně u tržnice je také historická tramvaj a vláček pro děti.

Přečtěte si  Kostely v centru Ostravy připravují na období adventu betlémem i službu naslouchání
Plánek trhů na Starém tržišti

Novinkou se staly vratné hrníčky a recyklovatelné kelímky

„Z mého pohledu je velmi zajímavou novinkou také mnohem výraznější důraz na ekologický rozměr akce,“ komentuje vánoční trhy primátor Mirek Žbánek. Návštěvníci totiž letos dostanou veškerý punč výhradně ve vratných nebo recyklovatelných nádobách. První novinkou jsou zálohované keramické hrníčky. Po vrácení na centrálním sběrovém místě ve stánku na Dolním náměstí projdou hrníčky nově pořízenou mycí linkou a budou k dispozici dalším hostům trhů. Kdo si bude chtít z trhů odnést suvenýr, hrníček si samozřejmě může ponechat.

Ani ti, kdo upřednostní jednorázové kelímky, nebudou zatěžovat životní prostředí, o což se postará druhá ekologická novinka. Kelímky nebudou z plastu, ale ze speciální stoprocentně recyklovatelné směsi papíru a vosku, pořadatelé navíc pro použité kelímky pořídí i lis, aby odpad zabíral co nejméně místa. Ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce pořadatelé připraví také kontejnery a koše na tříděný odpad.

Vánoční trhy štědrým večerem zcela nekončí

Program na Horním náměstí končí půlnoční bohoslužbou 24. prosince (22:00), ovšem kluziště, kolotoč a omezený počet stánků budou v provozu až do konce roku.

Zdroj, foto a video: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*