Olomouckou tržnici čeká proměna, tradiční trhy zůstanou

Olomoucká tržnice

Vedení Olomouce se dlouhodobě snaží o proměnu olomoucké tržnice. Nepodařilo se najít nového nájemce s jasnou vizí, prostor tak přebralo Výstaviště Flora Olomouc. Podle olomoucké radnice nemusí jít o dočasné řešení, město pořadatelem trhů nejrůznějšího typu dlouhodobě spolupracuje.

Využití a nový vzhled prostoru olomoucké tržnice je tématem několika posledních let. Cílem je vytvořit z olomoucké tržnice živé místo s kulturním využitím.

„Podařilo se nám dohodnout s Florou, že si od začátku února prostor tržiště převezme pod svou správu. Ihned začne s úklidem a úpravou prostranství, tak aby tady zjara mohly opět začít tradiční trhy,” uvedla náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská.

“Zatím máme od vedení Výstaviště Flora hrubý odhad toho, co bude třeba na místě udělat a upravit, přesnější pohled získáme na schůzce v polovině února, kde si společně vše ujasníme,“ popsala současnou situaci Záleská s tím, že betonové stoly jako prodejní místa pro trhovce zde určitě zůstanou, stejně jako zázemí pro správce a WC, které však bude třeba modernizovat.

Tržnice se pro Olomoučany stala tradičním místem a vedení města na tom nechce nic měnit. “I když nikdo z avizovaných zájemců nakonec v koncesním řízení nepodal konkrétní přihlášku, jsem přesvědčený, že ve Výstavišti Flora máme nyní kvalitního partnera, který si poradí nejen s aktuálními potřebami lokality, ale i s jejím dlouhodobějším rozvojem,“ doplnil náměstek primátora Matouš Pelikán.

Trhy, na které byli Olomoučané zvyklí, budou tedy probíhat dál. Výstaviště Flora k nim následně přidá i Selské trhy. „Trhy farmářského typu, které jsme pořádali v okolí pavilonu A, se u návštěvníků těšily velké oblibě, proto je určitě chceme realizovat i letos. Prostor tržnice, který teď dostáváme do správy, se nabízí jako výborné řešení. Během této první sezóny, kterou máme před sebou, si vše důkladně zmapujeme, abychom mohli dobře naplánovat dlouhodobější využití prostoru,“ uvedla ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Co prostor tržnice čeká?

Vedení města má v plánu opravu stolů pro prodejce, opětovné usazení některých z nich, stejně jako jejich vyčištění. Vedle celkového úklidu se počítá s novými odpadkovými koši či oddělením parkoviště od plochy tržnice. Další investice se budou týkat zřízení WC a skladových prostor, zajištění provozu parkoviště a koncepční úpravy všech zpevněných ploch.

Přečtěte si  Olomoucká kaple Sodality má nový oltář s obrazem, který vytvořila umělá inteligence. Zpřístupní jí během noci kostelů

Při pohledu na prostor tržnice nelze minout také budovu bývalých městských jatek. Odjakživa k tomuto prostoru patřila a veřejnost ji jako součást olomoucké tržnice stále vnímá. Podle vedení města by v ideálním případě bylo žádoucí tuto stavbu do nového konceptu tržiště také zapojit, město však není jejím vlastníkem, a tak na její využití nemůže mít velký vliv.

„Víme, že původním záměrem majitele budovy bylo ji prodat, ale nyní ji z prodeje stáhl. Počítáme s tím, že se s ním opět potkáme a zeptáme se, jaký má s touto budovou záměr. Pokud se nám podaří najít společnou řeč v pohledu na koncepční využití celé této lokality, bylo by to samozřejmě nejlepší. Naše vize je vytvořit zde místo, kde se budou Olomoučané setkávat při nejrůznějších příležitostech, ať už komunitního rázu, na kulturních akcích nebo při trávení volného času,“ odhalil plány primátor Mirek Žbánek.

Výhledově by se olomoucká tržnice měla stát nejen místem, kam Olomoučané chodí nakupovat výpěstky od místních pěstitelů, ale také alternativním prostorem pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí města a už příští sezónu by zde lidé mohli najít kromě tradičního vyhlídkového kola třeba také veřejné kluziště.

Na správu a údržbu tržiště Výstavištěm Flora Olomouc vyčlenilo město do konce roku 2022 celkem 1,7 milionu korun. “Náklady na další úpravy prostoru a dlouhodobější plány se budou vyjasňovat postupně, pravděpodobně v průběhu podzimu letošního roku, až i vedení Výstaviště Flora získá lepší obrázek o tom, co vše bude s rozvojem olomouckého tržiště souviset,” doplnil Žbánek.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*