Olomoucký kraj rozhodl o zastavění 44 hektarů nejúrodnější půdy. Místní obyvatelé se bouří, vznikla petice

Úrodná půda na Hané, dnes ohrožená

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo v pondělí aktualizaci zásad územního rozvoje, jehož součástí je i záměr zastavět 44 ha zemědělské půdy u obce Hněvotín. Záměr je kritizován řadou odpůrců včetně místních obyvatel i poslance Mariána Jurečky, který je autorem Petice proti nesmyslnému zabírání zemědělské půdy. Na Hané se nachází nejúrodnější půda na Moravě.

Ohrožená půda a obava z developerského projektu

Dle schválené úpravy se daná oblast mění na tzv. strategickou zónu. Tím ztrácí zemědělská půda nejvyšší bonity jeden z důležitých prvků ochrany před přeměnou v plochu určenou k zastavení. V České republice přitom platí zákon o ochraně zemědělské půdy, který její zastavování výrazně zpřísnil.

Údajně zde má vzniknout biomedicínské a biotomické centrum. Existují však pochyby o skutečném záměru. Kritici se obávají, že na pozemku vlastněném developerským holdingem Gemo pouze vznikne prostor pro výstavbu dalších logistických hal.

Obec se chce soudně bránit, podepisuje se petice za ochranu ohrožené půdy

Vedení obce Hněvotína v čele se starostou Jaroslavem Dvořákem schválení odsoudilo a vyjádřilo, že je připraveno se bránit soudní cestou. Zastavění plochy bude podle něj mít zásadní negativní vliv na život v obci.

Video Mariána Jurečky k petici

Proti záměru se postavil také poslanec Marián Jurečka. Připravil Petici proti nesmyslnému zabírání zemědělské půdy, která záměr zastavět vysoce úrodnou hanáckou půdu odsuzuje. Vyjádřil se, že krajští zastupitelé zřejmě nesledují veřejný, ale vlastní osobní zájem.

Ozývají se názory, že obdobně i další kraje místo aby krajinu chránily, sledují jen ekonomické vlivných podnikatelů z regionů.

Autor: PJK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*