Orlici zahubil jed, potvrdil rozbor. Vzácný dravec se na západ Moravy dostal teprve nedávno

Orel mořský

Samice orla mořského, kterou našli minulý měsíc na západě Moravy, zahynula v důsledku otravy karbofuranem. Potvrdily to laboratorní rozbory. Případ prověřuje policie, informovala záchranná stanice Pavlov.

Travič použil zakázaný jed

Uhynulou orlici našli 17. listopadu v lese poblíž rybníka Piknůsek u obce Moravec. Podle ornitologů samice orla nedaleko hnízdila. Výsledky pitvy a rozborů Státního veterinárního ústavu v Jihlavě potvrdily, že vzácný dravec uhynul na otravu karbofuranem. Tento jed dřív zemědělci používali k hubení škůdců, řadu let už je ale zakázán.

Jde o druhý případ otravy tímto pesticidem na Žďársku. Nedávno nalezené káně lesní se ale na rozdíl od orlice podařilo zachránit. Podle ředitele stanice Zbyška Karafiáta se jednalo téměř o zázrak. V 90 procentech případů se takto otrávené zvíře nepodaří zachránit. Káně nalezli poblíž obce Pikárec.

Otrávená samice orla mořského u obce Moravec

Najde se jen zlomek otrávených zvířat

Odborníci odhadují, že se podaří najít nanejvýš desetinu otrávených zvířat. “Mám na starosti celou republiku a do této chvíle jsme letos řešili 25 případů,” uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká ve zprávě ornitologů. Upozornila na to, že jedna návnada dokáže otrávit až čtyři zvířata. “Například otrávené vejce sežere krkavec a uhynulého krkavce zase luňák červený, který na otravu také zajde,” uvedla.

Orli mořští kdysi z moravské krajiny vymizeli. Letos podle ornitologů na západě Moravy úspěšně zahnízdili v sedmi případech a vyvedli 14 mláďat. Podle ornitologů je však ohrožuje těžba kůrovcového dřeva, jestřábi a s největší pravděpodobností bohužel nejvíce lidé.

Zdroj: Záchranná stanice Pavlov, foto: Záchranná stanice Pavlov, Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*