Ostrava navázala spolupráci s ukrajinským Dniprem. Stává se jejím třináctým partnerským městem

Dnipro

Seznam měst, které navázaly s Ostravou partnerství, se rozšíří na třináct. Nově na něm přibude Dnipro, středoukrajinské město, ležící zhruba 400 kilometrů od Kyjeva. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022 vyvolal také v Ostravě mohutnou vlnu solidarity. 

Ostravský magistrát vyčlenil pro pomoc Ukrajině a ukrajinským běžencům 15 milionů korun, do ukrajinských měst putovala humanitární pomoc, autobusy, elektrocentrály a další potřebný materiál. Pomáhalo nejen město, ale ve značné míře rovněž jeho občané, místní instituce, firmy a spolky. Právě v této době se začaly prohlubovat kontakty s některými městy v napadené zemi.

„Jako město při uzavírání partnerských smluv dbáme na to, aby výsledná partnerství neměla pouze deklarativní hodnotu. Chceme, aby šlo o krok vedoucí ke skutečné spolupráci v konkrétních oblastech, ze které mají užitek obě zúčastněné strany. V případě Dnipra je tato forma blízké spolupráce velmi perspektivní. Obě města totiž v rámci svých zemí zaujímají pozice místních metropolí a mají za sebou nesmazatelnou industriální minulost,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města Ostravy.

Dnipro patří mezi pětici největších ukrajinských měst, v rámci střední Ukrajiny plní úlohu důležitého ekonomického, obchodního i kulturního centra. Čítá téměř 981 tisíc obyvatel, přičemž je centrem tzv. Dniperské aglomerace o 1,8 milionech obyvatel. Tamní univerzity nabízejí stovky studijních oborů, dopravní význam podtrhuje jak letiště, tak říční přístav.

V podobě Dnipra Ostrava znovu získá partnera na Ukrajině. Roku 2009 sice uzavřela partnerskou smlouvu s Doněckem, nicméně vzájemné kontakty nebyly příliš časté (s výjimkou organizace prázdninových táborů pro děti doněckých hasičů a záchranářů) a ustaly. Ruská agrese na Ukrajině pak vedla k ukončení partnerství a spolupráce. V průběhu nedávné doby Ostrava navázala bližší vztahy s ukrajinským městem Konotop. Výčet partnerských měst Ostravy najdete na webu Ostrava!!!.

Autor: red Zdroj a foto: Město Ostrava

Související články

Přečtěte si  Ostrava plánuje obnovu jedné z nejstarších staveb ve městě - Svinovské sýpky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*