Ostrava obnovuje prvorepublikový módní dům, Ostravica-Textilia léta chátrala

Vizualizace rekonstruovaného módního domu Ostravica-Textilia

Někdejší módní dům otevřený roku 1930 patřil od počátku k nejluxusnějším stavbám svého druhu a po dlouhá desetiletí představoval jednu z ostravských architektonických ikon. Po letech chátrání mu konečně svitla naděje. Projekt jeho přestavby totiž získal potřebná povolení i silného finančního partnera.

Už začátkem příštího roku tak začnou stavební práce, přičemž v roce 2023 by měla být „nová“ Ostravica zpřístupněna veřejnosti.

O módním domu Ostravica-Textilia jsme naposledy psali v tomto článku.

“Komplex tří budov podle plánů zahrne kreativní centrum, kavárny, restaurace, ale také hudební a divadelní klub nebo konferenční sál. Znovu se objeví také prosklené zastřešení ústřední části, takže na známé schodiště opět dopadnou sluneční paprsky, tak jako před lety,” informovalo vedení města v tiskové zprávě.

Samotná rekonstrukce bude podle ostravského magistrátu řešena citlivě, s co největším respektem k původní podobě. S ohledem na místy netradiční přístup k řešení fasády objektu byla prostřednictvím Městského ateliéru vytvořena platforma pro odbornou diskusi nad navrhovaným řešením. Autoři návrhu tak obdrželi řadu podnětů od nezávislých odborníků, které se ve výsledné podobě snažili zohlednit.

Místo prolínání kultury s vědou

Soukromý vlastník průběžně spolupracuje se Statutárním městem Ostrava i centrálním ostravským obvodem. Všichni aktéři se shodli na představě provázat přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Edvarda Beneše.

Město ve spolupráci s MAPPA aktuálně realizuje architektonickou soutěž na řešení nám. dr. E. Beneše. v minulých týdnech proběhlo vyhodnocení prvního kola soutěže. Město obdrželo 3 návrhy, z toho 2 byly postoupené do 2. kola k dopracování. Vítěznou podobu náměstí tak budeme moci představit veřejnosti v únoru příštího roku,“ prozradila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Dvě z budov už jsou staticky zajištěny a připraveny k zahájení prací, třetí bude řešena zvlášť. Široké veřejnosti bude určena asi polovina zrekonstruované části. Ostatní prostory pojme připravované centrum kreativního průmyslu Business Butique Ostravica. Budou zde laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře a společně sdílené prostory, jako jsou jednací a přednáškové sály. Ostravica se tedy stane místem prolínání a setkávání umění a kultury s vědou.

Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je v polovině roku 2023.

Přečtěte si  Hudební párty Colours of Ostrava v červenci opět přivítá domáci i zahraniční hudební hvězdy

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*