V Ostravě odhalili památník válečným veteránům, připomíná všechny bojovníky za svobodu

Památník válečným veteránům v ostravském parku Československých letců.

Na konci minulého týdne došlo v Ostravě k odhalení nového památníku válečným veteránům. Netradičně pojatý památník v parku Československých letců tvoří tři stylizované kužely. Připomíná všechny veterány, kteří v minulosti i současnosti nasadili své životy v boji za svobodu a demokracii.

Záměr na stavbu pomníku vzešel z iniciativy Armády ČR. Ostrava přijmula tento úkol s podmínkou realizace díla na základě výtvarné soutěže. “Samotná soutěž, dlouhodobé diskuse nad zadáním i návrhy ukázaly, o jak nelehký úkol se jedná. Nový památník je dynamický, působí nadčasově, autoři zachytili i zkušenosti veteránů v textech na okruží,” uvedla náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Návrh na výstavbu památníku byl poprvé zveřejněn v roce 2013. Záměrem bylo, aby připomínal i novodobé veterány Armády České republiky. „Výsledná podoba památníku je nejen připomenutím vojáků, kteří v minulosti prošli válečnými konflikty, kteří jsou aktuálně příslušníky armádních misí, ale svojí nadčasovostí je i dílem, které bude vždy vyjadřovat respekt vojákům plnícím své úkoly při nasazení v zahraniční,“ upřesnil plukovník Jaroslav Hrabec, autorem myšlenky vybudování památníku.   

Výroba památníku byla zahájena v září roku 2021 a instalace pak byla dokončena v květnu 2022. Náklady na jeho vybudování přesáhly pět milionů korun.

Návštěvník se stává součástí příběhu

Autorkou realizace je sochařka Pavla Sceranková, na uměleckém řešení se podílel také spisovatel a básník Ondřej Buddeus. Nový památník tvoří tři kužely, se kterými může návštěvník pohybovat v žulových drahách a měnit tak význam slov, umístěných na okruží. Kužely putující v prostoru jsou symboly lidí, vracejících se z válečných cest a hledajících své místo. Největší kužel představuje mimořádnou situaci války, druhý reflektuje všednodennost, nejmenší objekt symbolizuje situaci po konfliktu.

„Chtěla jsem vytvořit takové místo paměti, do kterého může divák vstoupit a symbolicky v něm projít kus cesty společně s těmi, kteří nesou zkušenost války,“ vysvětlila autorka návrhu Pavla Sceranková. „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovníkům. Abychom se slovy jednoho z veteránů nedopustili žádného ‘hraní na city’,“ doplnil Ondřej Buddeus. 

Objekty jsou opatřeny slovy veteránů a zachycují jejich osobní zkušenost i kolektivní příběh. Návštěvník tak má symbolickou možnost sdílet zkušenost veteránů. Tvůrci vedli rozhovory s válečnými veterány z novodobých konfliktů po roce 1989 i druhé světové války. Zdrojem cenných informací byly i rozhovory, jež zaznamenává projekt Paměť vojáka. Texty umístěné na okruží se po setmění rozsvítí.

Přečtěte si  Ostrava plánuje obnovu jedné z nejstarších staveb ve městě - Svinovské sýpky

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*