Ostrava prodává pozemky v Mošnově. Vznikne průmyslový park

Vizualizace nového areálu v Mošnově

Ostrava prodá pozemky v Malé rozvojové zóně v Mošnově společnosti Panattoni za víc než čtvrt miliardy. Rozhodli o tom ostravští zastupitelé na svém prosincovém zasedání, když vybírali ze dvou předložených nabídek. Vítězný mezinárodní developer využije lokalitu o rozloze téměř 39 hektarů k výstavbě průmyslového parku určeného jak pro standardní provozy distribuce a lehké výroby, tak pro provozy IT, R&D, e-commerce.

V sousedství Strategické průmyslové zóny Mošnov a Letiště Leoše Janáčka Ostrava vznikne nová kvalitní infrastruktura, která je standardní součástí fungování velkých moderních měst. Výrobní provozy, které jsou významným zdrojem růstu, technologického pokroku a produktivity doplní kancelářské prostory a plochy pro skladování,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Podle Macury současná pandemická situace jen potvrzuje, jak důležitou roli hrají logistické toky v zásobování. “Zásadní je pro nás rovněž závazek tvorby pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou. Od více jak čtyřmiliardové investice developera očekáváme multiplikační dopad na dodavatelské firmy z Ostravy a okolí a tím i na ekonomický rozvoj města,“ dodal primátor.

Investoři mají zájem o Ostravu

Impulsem pro prodej pozemků byla nejen skutečnost, že území je pro další rozvoj podle plánů připraveno, ale také signály investorů, kteří chtějí rozšiřovat své portfolio do Ostravy. Výhodou lokality ve vlastnictví města je krátká dojezdová vzdálenost zhruba 25 minut od Ostravy, přímé sousedství mezinárodního letiště, napojení na městskou i regionální hromadnou dopravu, kvalifikovaná pracovní síla v blízkém okolí i silné průmyslové a vědecko-technické zázemí Ostravska. Zpracována je studie napojení zóny na kolejové vedení. 

„Posuzovanými kritérii u jednotlivých nabídek byly vedle nabízené kupní ceny rovněž způsob a rozsah využití plochy, počet vytvořených pracovních míst a harmonogram výstavby. Nejlepší nabídku předložila společnost Panattoni, jejíž nový areál poskytne v horizontu šesti let práci téměř dvěma tisícům lidí,” vysvětlil náměstek primátora Radim Babinec.

To, že pozemek kupuje za významně vyšší cenu, než jakou stanovil znalecký posudek a to o 113,5 milionu korun, kdy i nabídka druhého zájemce byla obdobně vysoká, naznačuje, že si investoři uvědomují dlouhodobou lukrativnost této lokality,“ dodal náměstek.

Vznikne nová hala

Společnost na pozemcích postaví novou halu s administrativním, sociálním a technickým zázemím. Hala o rozloze 115 510 metrů čtverečních bude rozdělena do tří částí. Po obvodu areálu bude vysázena izolační zeleň. V nových provozech najde zaměstnání kvalifikovaná pracovní síla z celého Ostravska. Investor se zavázal vytvořit minimálně 207 pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou, celkově pak 1932 pracovních pozic. Předpokládá se spolupráce s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava.

Přečtěte si  Na trh míří oleje a maziva od značky Tatra

Předpokládané zahájení výstavby, pokud povolovací proces půjde dle plánu, je na konci roku 2022. “Dokončení všech fází projektu očekáváme do čtyř let od zahájení stavebních prací. Věřím, že budoucí uživatelé ocení i plánované napojení na kapacitní železniční vlečku přímo zakomponovanou do vychystávací zóny areálu a blízkost mezinárodního letiště umožňující vznik strategického multimodálního terminálu,“ uvedl generální ředitel společnosti Panattoni Pavel Sovička.

Podle vedení města v Strategické průmyslové zóně Mošnov investoři dosud vytvořili okolo 4 tisíc přímých pracovních míst a proinvestovali celkem 14,6 miliardy korun.

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromém vlastnictví.  V Severní Americe a v Evropě má 28 poboček. Od zahájení své činnosti ve střední Evropě v roce 2005 postavila přes 10 milionů metrů čtverečních moderních průmyslových hal v Polsku, České republice, na Slovensku, v Německu a ve Velké Británii. Pobočka v České republice se zaměřuje hlavně na revitalizaci brownfieldů a udržitelný rozvoj. Jen loni dodala 125 tisíc metrů čtverečních průmyslových prostor. Hala v Mošnově bude její první realizací v okolí Ostravy.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*