Ostrava se před Vánoci pořádně rozsvítila. Vánoční výzdobu vybrali samotní Ostraváci

Ostravu už zdobí vánoční výzdoba

Sváteční výzdoba a vánoční strom se na Prokešově náměstí rozzářil v sobotu 30. listopadu v 18 hodin. Společným zacinkáním na zvonky ji rozsvítili návštěvníci spolu s ostravským primátorem Tomášem Macurou. Letošní podobu vánoční výzdoby vybírali samotní obyvatelé města.

Město připravilo v předvečer adventu bohatý program, který u radnice začal již v 16 hodin. Největším lákadlem byla dechberoucí andělská provazochodecká show ve výšce 30 metrů nad hlavami návštěvníků.

Vánoční trhy nabídnou potěšení a zábavu velkým i malým

Rodiče s dětmi se mohou zúčastnit kreativních dílniček nebo se pobavit při divadelním pohádkovém představení. Také v letošním roce bude v provozu přímo na náměstí Ježíškova pošta, ve které děti mohou poslat svá přání formou korespondenčního lístku do Božího daru. Ofrankovaný korespondenční lístek pro Ježíškovu poštu dostane každé dítě jako malý dárek a k tomu sladkou čokoládovou odměnu. Andělé na chůdách budou rozdávat dětem kouzelná andělská peříčka. Celou atmosféru dokreslí zpěv vánočních koled. Na náměstí si ve stáncích mohou návštěvníci zakoupit vánoční výrobky z chráněných dílen a posilnit se u stánků s horkou čokoládou, punčem, kávou a drobným občerstvením.

Předvánoční Ostrava se pořádně rozzářila

Bezmála 3 tisíce metrů světelných řetězů s 25 900 diodami ozdobilo o letošních vánočních svátcích Prokešovo náměstí. Na vánočním stromě je kromě světelných řetězů také 250 stříbrných a modrých koulí a na budově radnice září dvanáct velkých svítících sněhových vloček. Použita byla LED technologie včetně světelných efektů ‘flash’, které vytvářejí třpytivý efekt.

Strom je tradičně kvůli ochraně životního prostředí umělý

Dominantou náměstí je umělý, deset metrů vysoký vánoční strom se světelnou výzdobou a dekorací a na špici s výraznou ozdobou ve tvaru hvězdy. Kolem stromu je ozdobná ohrádka, která omezuje přímý fyzický kontakt a strom tak alespoň částečně chrání před vandaly.
Umělý strom využívá město již od roku 2007. Do té doby býval menší živý stromek na balkóně radnice. Ovšem nazdobený strom je hlavním symbolem Vánoc, takže větší exemplář před monumentální radnicí je příhodnější. Město se zároveň chová ekologicky a nechce, aby kvůli výzdobě musel někde padnout vzrostlý jehličnan.

Další výzdoba byla nainstalována na hlavní průčelí budovy radnice včetně zábradlí balkónu, čela atiky, nadstřešení pravého a levého vchodu a ochozu paty věže. Dále byla umístěna na šesti stožárech veřejného osvětlení a na deseti stromech. Výzdoba bude Ostravu zdobit až do 6. ledna.

Podobu výzdoby letos vybírali samotní Ostraváci

Výzdobu opět po dvou letech vybrali hlasováním na internetu obyvatelé města z devíti anonymních návrhů. Z celkových 4251 hlasů získal vítězný návrh firmy Blachere-Illumination CZ ze Zlína celkem 1588 hlasů, to je o 238 více, než měla firma na druhém místě. Do hlasování se zapojuje stále více lidí, v minulé anketě dali návrhům 3301 hlasů.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*