Ostrava vystavuje největší zlatou minci v Evropě

Největší v Evropě a druhá největší na světě.

V Ostravském muzeu je od 6. října k vidění největší zlatá mince v Evropě. Vyrobili ji ke stému výročí samostatné československé měny.

Výstava plná peněz

Součástí výstavy s názvem Paměť ve zlatě jsou kromě této úctyhodné zlaté mince vážící 130 kilogramů, také zlaté mince ze sbírek Ostravského muzea, pocházející z kolekce Vladislava Iglauera. Moravské zemské muzeum poskytlo fotografie zlatých mincí s důležitou úlohou v dějinách českých zemí.

Výstava připomene i 500 let od ražby jáchymovského tolaru, od kterého pochází světoznámý dolar. Výstava potrvá od 6. října do 25. října.

Obrovská mince vydaná při příležitosti stého výročí samostatné československé měny

První v Evropě a druhá na světě

Unikátní zlatou minci ČNB emitovala u příležitosti loňského výročí 100 let československé koruny. Největší zlatá mince v Evropě a druhá největší na světě má průměr 535 mm, šířku hrany 48 mm a hmotnost 130,24 kg. Je zároveň největší frézovanou mincí na světě.

Její polotovar, který se během podzimu 2018 vyráběl odléváním z ryzího zlata ve Švýcarsku, měl o něco větší průměr než výsledná podoba a také až dvojnásobnou hmotnost. Ze Švýcarska byl poté převezen do vídeňské mincovny, kde probíhalo frézování reliéfu mince podle návrhu akademického sochaře a medailéra Vladimíra Oppla.

Zdroj: město Ostrava, Ostravské muzeum, foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*