Ostravská fakultní nemocnice začala využívat canisterapii. Terapeutičtí psi pomáhají na psychiatrii a dětské neurologii

Fakultní nemocnice v Ostravě začala využívat canisterapii jako součást svého terapeutického programu. Psi, kteří prošli speciálními zkouškami, nyní navštěvují pacienty na odděleních dětské neurologie a psychiatrie. Tato alternativní forma terapie využívá schopnosti a interakce psů k posílení emocionálního a fyzického stavu pacientů, a již prokázala své pozitivní dopady v léčbě různých zdravotních stavů. První seznámení pacientů s terapeutickými psy na obou odděleních již proběhlo a canisterapie se tak stává novým a důležitým nástrojem v léčebné praxi FN Ostrava.

Canisterapie, tedy psychosociální a fyziorehabilitační metoda, při které dochází k léčebnému kontaktu mezi pacientem a psem, se na obou odděleních setkala s velmi pozitivní odezvou. Za dětmi s neurologickými problémy začala docházet Hana Zapletalová. Její čtyřletý německý boxer Dex musel před kontaktem s dětmi projít náročnými zkouškami. „Musel prokázat, že umí zareagovat například v případě epileptického záchvatu, což se tady stát může. Tyhle situace jim tam všechny navodili a ten pes to musel zvládnout. Při sebemenším náznaku chyby jej okamžitě vyřadili.“

Na lůžkovou stanici Oddělení psychiatrického začala s terapeutickým psem docházet i Marie Havlásková. Také její pětiletý zlatý retrívr Eddie má za sebou náročnou zkoušku a ke canisterapii je vedený od štěněte. „Svou terapii mám postavenou na tom, že klienti plní spoustu úkolů, které jsou se psem spojené. Aktivity střídám zábavnou formou, aby se pacienti cítili dobře,“ popsala s nadšením svůj přístup k této speciální metodě usměvavá terapeutka.

Nebylo vůbec jednoduché najít canisterapeuty, kteří mají všechna potřebná osvědčení. Zkušenosti ze zatím dvou oddělení nás přesvědčily o tom, že je to terapie velmi prospěšná, a že bychom ji velmi rádi rozšířili i na další kliniky. Snad se nám podaří sehnat další vhodné kandidáty na tuto pozici,“ dodala náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou práci PhDr. Andrea Polanská, MBA.

Dex i Eddie budou se svými majitelkami docházet na Oddělení dětské neurologie a Oddělení psychiatrické pravidelně každých 14 dnů.

Podívejte se na zajímavou videoreportáž.

Autor: red Zdroj a foto: FN Ostrava

Související články

Přečtěte si  Organizátoři Colours of Ostrava zveřejnili jméno dalšího hvězdného interpreta. Do Ostravy dorazí rocková legenda Lenny Kravitz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*