Ostravská nemocnice se vrací k plánovaným operacím, ruší covidová oddělení

Jednotlivá oddělení ostravské městské nemocnice se vracejí do běžného provozu.

Městská nemocnice Ostrava se v souvislosti s úbytkem covidových pacientů vrací k plánované operativě. Dosud se prováděly téměř výhradně akutní výkony. Lůžka ortopedie, chirurgie a neurochirurgie již slouží svému původnímu účelu a také zdravotní sestry a lékaři se ve většině případů vrátili na svá mateřská oddělení.

„Od počátku května budou všechny operační obory schopny maximálně využívat svůj personál, lůžka včetně těch pro intenzivní péči i operační sály jsou jako v době předcovidové. Jestli se operační programy naplno rozběhnou už od začátku příštího týdne, bude do značné míry záviset na tom, jak se podaří zorganizovat a obvolat všechny pacienty, u nichž byly operace odloženy nebo nově indikovány. Intenzivně na tom pracujeme,“ uvedl náměstek ředitele pro léčebnou péči Cyril Kučera.

Jsme připraveni na návrat do normálu

Ostravská nemocnice je připravena přejít od počátku května na plně neomezený provoz. Pouze část geriatrického oddělení a část ARO se budou podílet na péči o zbývající covidové pacienty. V případě potřeby budou covidová lůžka flexibilně navyšována. Z pracovišť, která vznikla v průběhu pandemie a která jsou stále plně vytížena, jsou dvě očkovací místa, odběrový stan pro PCR testy a tři antigenní odběrová místa, kde stále pomáhají zdravotníci z jiných pracovišť, kteří se na svá kmenová pracoviště zatím vrátit nemohou.

„K plánované operativě se postupně vracíme od posledního dubnového týdne. Operační plán přizpůsobujeme i aktuálnímu stavu pacientů, jestli jsou očkovaní, pozitivní na covid-19, jestli se jedná o akutní nebo již plánovanou operativu,” upřesnil primář chirurgie Tomáš Mrázek. Do plánu se postupně zařazují odložitelné operace jako plánované operace kýly, žlučníku nebo následné operace po onkologických zákrocích.

Ortopedie má k dispozici obě stanice, které dříve sloužily covidovým pacientům, stejně jako jednotku pro intenzivní péči. „Konečně se vracíme k plánované operativně včetně totálních výměn kloubů. V roce 2019 jsme jich implantovali přes 600. Personál, který se staral o covid pacienty je vyčerpaný, nemohl si vybírat dovolené, plný provoz se obnoví až po několika měsících. Vzhledem k omezení operativy během pandemie se čekací doba prakticky zdvojnásobila. Zkrátit nynější absurdně dlouhou čekací dobu bude velmi obtížné,“ dodal primář ortopedie Michal Mačák.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Nejvyšší počty covidových lůžek měla Městská nemocnice Ostrava k dispozici od poloviny prosince do konce ledna. Jednalo se o sedm standardních oddělení se 140 lůžky a tři JIP oddělení se 14 lůžky. V té době se zaměstnanci ostravské nemocnice starali o nejvyšší počet pacientů pozitivních na covid-19, v první polovině ledna jich bylo až 138.

Zdroj a foto: MMO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*