Padesát let Radegastu připomíná výstava v Ostravě, k vidění je online

Nošovický pivovar oslavil půl století existence.

Výstava připomínající půlstoletí nošovického pivovaru je navzdory koronaviru zpřístupněna veřejnosti. Ukazuje unikátní exportní krabici z pozůstalosti partyzánského či původní velkoformátové logo pivovaru Radegast od tajemného autora.

Na přípravě výstavy se podíleli fanoušci pivovaru

Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích se připravovala téměř dva roky. Artefakty
pro ni hledal pivovar spolu s Národním zemědělským muzeem Ostrava nejen v archivech, ale také u sběratelů a fanoušků piva Radegast, kteří si tyto věci doma pečlivě schovávají.

„Přišlo nám to jako obrovská škoda, že jsou tyto unikátní exponáty, a s nimi spojené příběhy, již téměř půl roku ‘uzavřeny’ za dveřmi muzea. Proto jsme spolu s Národním zemědělským muzeem v Ostravě tuto expozici zpřístupnili všem zájemcům alespoň ve virtuální podobě a zcela zdarma,“ popisuje Marek Grabovský, manažer značky Radegast.

Virtuální prohlídka obsahuje, mimo audiovizuálních složek, všechny prvky a části výstavy
50 let pivovaru Radegast, která byla původně zahájena 18. září 2020 zároveň se slavnostním otevřením nové pobočky Národního zemědělského muzea v Dolních Vítkovicích.

„Téma výstavy přesně zapadlo do konceptu našeho muzea v Ostravě. Máme tak možnost návštěvníkům zprostředkovat unikátní dobové potravinářské technologie, i skutečnost, že pivovar Radegast byl jeden ze dvou pivovarů, který u nás vznikl od konce druhé světové války do roku 1989,“ doplňuje Ivan Berger, ředitel Národního zemědělského muzea v Ostravě.

Výstava ukazuje původní logo Pivovaru i pivní krabici sovětského důstojníka

V hlavní části online prohlídky si návštěvníci projdou v chronologické ose dějiny pivovaru, které jsou doplněny o tematickou složku. Celému prostoru navíc dominuje kopie sochy boha Radegasta. Autorem původního originálu ze 30. let je slavný sochař Albín Polášek. V roce 1998 uhradil pivovar Radegast náklady na zhotovení žulové kopie sochy, která dosud stojí na vrcholu Radhoště.

„Jeden z mnoha zajímavých příběhů se váže k lepenkové krabici určené pro ruský trh, v tehdejším Sovětském svazu. Tu jsme zakoupili v ruské Ufě na místním aukčním serveru a pivo na ní nese název Radhost, stejně jako všechno ostatní proexportní pivo Radegast z tehdejší doby,“ říká František Švábenický, kurátor Národního zemědělského muzea a autor výstavy.

Přečtěte si  Janáčkova filharmonie Ostrava zve na koncerty vycházejících hvězd, nově budou veřejnosti přístupné i generální zkoušky

Krabice pochází z pozůstalosti sovětského důstojníka Dajana Murzina (1921-2012), který v závěru 2. světové války působil v Protektorátu Čechy a Morava jako velitel 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Ta operovala mimo jiné na území Beskyd. Jak se však pivo z tohoto regionu dostalo k němu domů zůstává otázkou.

Mezi technické zajímavosti online výstavy patří zejména čtyřjehlový plnič piva do starých hliníkových sudů, kvasničná vana, průtokový paster či korunkovačka. K vidění je také původní logo pivovaru o rozměrech 385 x 200 cm, které viselo v Nošovicích od roku 1974 do roku 2019 a jehož autor zůstává neznámý. Poslední část virtuální expozice propojuje tematiku dějin pivovaru Radegast s jeho předchůdci a také zavede návštěvníky k šesti vitrínám, kde jsou instalovány vybrané výrobky, pivní sklo, pivety a další propriety od roku 1971 do současnosti.

Výstava je k vidění online zde.

V pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970. Oblibu si získalo díky své charakteristické výrazně hořké chuti. Nošovický pivovar je vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně navštíví téměř 50 tisíc lidí. Je také součástí projektu Technotrasa, kam patří nejvýznamnější památky moravskoslezského regionu.

Zdroj a foto: Pivovar Radegast

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*