Palác šlechtičen znovu otevře své brány, nabídne nové výstavy o lidové kultuře

Palác Šlechtičen (součást Moravského zemského muzea) se zaměřuje na tradiční lidovou kulturu na Moravě.

Moravské zemské muzeum otevírá příští týden Palác šlechtičen v Brně. Budova prošla rekonstrukcí a kompletní obnovou expozic. Kromě stálých výstav o loutkařském umění a tradiční lidové kultuře na Moravě nabídne také kapli Očišťování Panny Marie. První dny provozu doprovodí společenské akce.

Ve čtvrtek 21. dubna v podvečer oživí centrum města historický kostýmovaný průvod s hudbou a tanečníky, představiteli šlechty, schovanek Paláce šlechtičen a jeho zakladatelky, hraběnky Magnisové. O den později se budova otevře pro veřejnost, a to včetně komentovaných prohlídek a doprovodného programu, který bude pokračovat i v sobotu 23. dubna.

Vysypávané ornamenty i autentické loutkové divadlo

Hlavním bodem sobotní nabídky bude ukázka pískem vysypávaných ornamentů. Předvedou ji nositelky této tradice z obce Šardice na jihovýchodě Moravy. Zvyk vysypávat na chodníky pomíjivé dekorativní ornamenty, dříve rozšířený, se udržel jen v několika obcích v okolí Kyjova. Směs mouky a písku sypou ženy z ruky na mokrý podklad. Vytvářejí různorodé ornamenty, nejčastěji rostlinné motivy.

„V Šardicích a Hovoranech jsou významným doplňkem tradičních hodů, svateb, konání folklorních festivalů a oslav spojených s vinařským rokem, a navazují tak na tradici zdobení chodníků v minulosti, a to především v období od Bílé soboty do svátku svatého Václava,“ uvedla vedoucí Etnografického ústavu Moravského zemského muzea Hana Dvořáková.

Doprovodný program ke znovuotevření Paláce šlechtičen zakončí v sobotu 30. dubna představení Johan doktor Faust souboru Handa Gote, který se soustředí na autentické dobové podání. Vychází z loutkářské tradice 19. století.

Zdroj: Moravské zemské muzeum, Foto: Jan Cága, Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*