Boryt barvířský je invazní rostlina podobná řepce. Před lety se začal rozrůstat na svazích pálavského Děvína a hrozí, že vytlačí zdejší vzácné stepní rostliny jako je kosatec nízký. Ochranáři proto po dvouleté covidové pauze opět pořádají “borytobraní”. Chystá se už na sobotu 30. dubna.
„S vytrháváním borytu jsme začali v roce 2016 na pouhém jednom hektaru. Od roku 2018 se nám za pomoci dobrovolníků daří bojovat s touto rostlinou na celé zasažené ploše, tedy na více než dvaceti hektarech,” říká Jiří Kmet ze Správy CHKO Pálava.
Podle něj je důležité trhat boryt během květu, aby se nestihl vysemenit. “Protože semena jsou schopna vyklíčit i po několika letech, musíme akci opakovat každoročně, než se nám podaří boryt z Děvína vymýtit úplně. Bez pomoci nadšených dobrovolníků bychom to nezvládli,“ dodává ochranář.
Letos proběhne hlavní akce pro veřejnost v sobotu 30. dubna. Přijít může kdokoliv, žádná předchozí registrace není nutná. “Stačí, když se zájemci vybavení rukavicemi, pevnou obuví a dostatkem pití dostaví kdykoliv od 9 hodin na východisko žluté turistické stezky nad Pavlovem. Tady jim veškeré instrukce podají pracovníci Správy CHKO Pálava,” upřesnil Jiří Kmet. Více informací o akci lze najít na webu pálavských ochranářů.
Ochranáři sledují proměny pomocí dronů
Plocha zasažená invazí borytu bude jako v předešlých letech nasnímkována dronem před začátkem vytrhávání i po jeho skončení. Snímkování se bude provádět i v následujících letech, aby byl zřejmý trend vývoje populace této invazní rostliny na Děvíně.
„Chceme také zjistit, jak se zdejší rostlinná společenstva v čase vyvíjejí. Založili jsme proto sedm trvalých výzkumných ploch s různým zastoupením borytu, na nichž jsme sepsali všechny rostlinné druhy i s jejich pokryvnosti. Zápisy na těchto plochách každoročně opakujeme, na jaře a v létě,” doplnil Jiří Kmet.
Z delší časové řady těchto zápisů pálavští ochranáři zjišťují, jak se vyvíjí složení rostlinných společenstev a zastoupení jednotlivých druhů. “Sledujeme také, jaký je rozdíl mezi společenstvy, která byla v prvním roce sledování hodně zasažena borytem a která naopak vůbec nebo jen velmi málo,“ dodal ochranář.
Zdroj a foto: Správa CHKO Pálava
Buďte první kdo přidá komentář