Parkovací dům u městské nemocnice v Ostravě se začne stavět ještě letos. Město hledá zhotovitele

Vizualizace nového parkovacího domu

Ostrava vyhlásila veřejnou zakázku na výstavbu multifunkčního parkovacího domu, který bude stát v prostoru parkoviště u Městské nemocnice Ostrava. Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti, stávající kapacita parkování se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí. Stavba by měla začít v dubnu.

U městské nemocnice vzniknou stovky parkovacích míst

Parkovací dům u městské nemocnice je podle vedení města jednou z klíčových investic dopravy v Ostravě. Jeho umístění nabízí využití pro pracovníky i návštěvníky nemocnice, stejně jako zaměstnance řady firem sídlících v okolí. Sloužit bude také jako P+R parkování při cestě do centra navazující hromadnou dopravou nebo na sdílených kolech, případně pro cestující vlakem ze stanice Stodolní. “Docházková vzdálenost na tramvaj je do dvou, tří minut, k vlakové zastávce je to pět minut chůze, cesta na kole na Masarykovo náměstí také zabere pouhých pět minut,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Dle informací z ostravského magistrátu nový objekt zvýší stávající kapacitu nemocničního parkoviště z dnešních 110 na 465 míst. Z toho bude 27 stání pro imobilní a šest pro dobíjení elektromobilů. Dále budou v novém parkovacím domě místa pro úschovnu 54 jízdních kol. V přízemí objektu bude sídlit nová lékárna a také menší nájemní jednotky. Výstavba nového parkovacího domu je součástí první etapy aktuálně realizované obnovy městské nemocnice.

„Výstavba nového objektu k parkování vyřeší jeden z letitých problémů nemocnice, a to je vymístění desítek soukromých aut z jejího areálu. Dojde nejen k estetizaci veřejného prostoru nemocnice, ale také k zjednodušení průjezdu sanitek a dalších dopravních obslužných vozidel areálem,“ dodal ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Parkovací dům, který bude stát v prostoru mezi Městskou nemocnicí Ostrava, Národním památkovým ústavem a objektem krajských hasičů, bude vybaven pokročilým elektronickým odbavovacím systémem, řidiči se obejdou bez vjezdových lístků a bez plateb v hotovosti. Systém by měl umožnit rezervaci i sdílení parkovacího místa. V prostoru parkovacího domu budou instalovány rychlonabíjecí stanice pro bateriová elektrická vozidla. Každá stanice bude napojena z hlavního rozvaděče objektu a bude mít vlastní měření elektrické spotřeby.

Proměnou projde celé okolí

Výhledově se počítá se zprůjezdněním ulice Hornopolní s propojením na ulici 28. října a s umístěním zastávek MHD u parkovacího domu v Hornopolní ulici. Výstavba parkovacího domu významně rozšíří parkovací kapacity v území. Část parkovacích ploch bude vyhrazena pro režim P+R, jejich uživatelé budou moci po odstavení auta využít zvýhodněných cen městské hromadné dopravy nebo sdílených kol. Pro Ostravu je podle vedení města stavba významná i proto, že v docházkové vzdálenosti začnou v příštích letech vyrůstat nové objekty s potřebou parkování. Například na stávajícím parkovišti před domem kultury vznikne Moravskoslezská vědecká knihovna, přičemž takto zaniklé kapacity parkování je nutné nahradit.

Přečtěte si  Ve Vsetíně byl slavnostně otevřen společný terminál pro vlaky a autobusy

Zdroj a vizualizace: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*