Parkování v centru Olomouce podražilo, placená zóna se rozdělila na dvě

Olomouc přichází se změnami v pravidlech parkování. Mezi první novinky patří už od 2. května rozdělení placené zóny na dvě, navýšení cen krátkodobého parkování nebo prodloužení doby placeného stání.

Současná zóna placeného parkování v centru Olomouce vedení města rozdělilo na dvě samostatné zóny. V každé platí jiné ceny. Nejvýrazněji se to projeví v zóně A,, která pokrývá pěší zónu v centru města. Zde se cena za krátkodobé parkování zvedne z dosavadních 30 korun za hodinu na rovných 100 Kč/hod. V zóně B, kam bude patřit zbytek historického centra města, se cena krátkodobého parkování zvedne o 10 korun na 40 Kč/hod.

„Ceny se mění pouze pro návštěvníky využívající možnost krátkodobého parkování v historickém centru Olomouce. Dlouhodobé parkování nebude touto změnou nijak zasaženo. Ceny parkovacích karet pro rezidenty a abonenty zůstanou i nadále na současné úrovni,“ upřesnil Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta. V platnosti zůstávají také všechny tři možnosti úhrady poplatků za krátkodobé parkování.

Nadále tak bude možné platit u parkovacích automatů, pomocí SMS, nebo prostřednictvím jednoduché webové aplikace na webu parkovani.olomouc.eu. “V parkovacích automatech a prostřednictvím webové aplikace bude navíc i nadále možné platit po první zaplacené hodině kratší časové úseky. A to nově už po 15 minutách,” doplnil Luňáček.

Poslední výraznou změnou je prodloužení doby placeného stání. Zatímco dosud se za parkování platilo ve všední dny od 9.00 do 18.00 hodin, nově se tento interval o hodinu prodlužuje a platí se už od osmé hodiny ranní.

Mapa placených zón v centru Olomouce – A (červená, pěší zóna), B (zelená). Podrobnou mapu najdete zde.

Nový fond podpoří digitalizaci

Společně s postupným zaváděním parkovací politiky vznikl také nový fond mobility, kam zamíří veškeré finanční prostředky vybrané za parkovné ve městě. “Z něj bude magistrát hradit například výstavbu nových parkovacích míst, cyklostezek, autobusových zastávek, a další investice pro zvyšování bezpečnosti v dopravě,” informoval Luňáček.

V první fázi se bude z fondu mobility hradit přechod na nový systém a celková digitalizace, ke které by mělo dojít ještě letos na podzim. “Kromě výměny stávajících parkomatů a zprovoznění auta s kamerami sloužícího pro efektivnější kontrolu, budou nově všechny informace týkající se parkování v digitální podobě, takže už nebude potřeba umisťovat fyzickou parkovací kartu za předním sklem,” upřesnil zástupce útvaru hlavního architekta s tím, že strážníci si budou moci všechny potřebné údaje ověřit v systému podle registrační značky auta.

Přečtěte si  Olomouční radní podpořili variantu výstavby multifunkční haly na ulici Velkomoravské ve spolupráci se soukromým investorem

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*