Patrioti opět vyrazí na Bradlo, oslaví Nový rok

Nejvyšší vrchol Úsovské vrchoviny Bradlo v zimě

Skalnatý vrchol Bradlo na severozápadě Moravy je opředen mnoha pověstmi a legendami. Na “Moravském Blaníku” se odedávna setkávají moravští vlastenci. Krásnou tradicí se stal novoroční výstup, který ani letos nechybí v kalendáři akcí a výletů.

“Přijďte mezi nás do krásné přírody Úsovské vrchoviny. Společně se budeme kochat unikátním výhledem z vrcholové plošiny, ochutnáme letošní vzorky naší moravské slivovice. Společně oslavíme Nový rok a popřejeme si mnoho štěstí,” zve na výpravu její organizátor Stanislav Blažek.

Své zážitky mohou účastníci zapsat do vrcholové knihy. Zdejší stožár s moravskou vlajkou a schránku instalovali a spravují členové a příznivci spolku Moravská národní obce, která novoroční výstup na Bradlo pořádá.

“Na Bradlo se dá vystoupit hned z několika směrů. Nejčastěji ze železničních zastávek v obcích Nová Hradečná nebo Libina, které se nachází na trati Olomouc – Šumperk. Bohužel v současné době probíhá rekonstrukce této tratě a tak je zde výluka. Nejmírnější výstup je pak z obce Lipinka, která ovšem neleží na železniční trati,” popisuje možné cesty organizátor výstupu.

Na vrcholu Bradla se účastníci sejdou 1. ledna 2020 od devíti do dvanácti hodin.

Až bude Moravě nejhůře

Samotný skalnatý vrchol Bradla obestírají pověsti a legendy. Podle jedné z nich zde v dobách mongolského vpádu na Moravu rád lovíval jednooký král Václav I. Jeho vojsko tehdy Mongoly odrazilo a rytíři prý od té doby odpočívají pod Bradlem a čekají, až bude moravské zemi nejhůře, aby přispěchali na pomoc. Díky podobnosti s blanickou legendou vzniklo přízvisko Moravský Blaník.

Informaci o akci na stránkách pořadatele najdete zde.

Autor: pjk, zdroj a foto: Moravská národní obec

Doporučujeme

2 Comments

  1. Akce to je skvělá o tom není pochyb. Proč , ale Bradlo nazývat moravským Blaníkem, proč zakládat legendy na králích sousední země a proč se srovnávat s legendou sousedů ? Moravané jsou svébytným a státotvorným národem s vlastní bohatou historií a takové srovnání nepotřebují. Morava at se to někomu líbí či nikoliv je de – facto Čechy okupována bez možnosti vlastní samosprávy a bez možnosti fiskální autonomie. Můžeme nadávat na komunistické zavedení krajů , ale okupace trvá přes 30 roků i v současné demokracii a nijak se postavení Moravanů nezlepšuje spíše naopak. Nazývat Bradlo Blaníkem znamená bezvýhradně přijmout postavení okupovaného.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*