
Zástupci moravských spolků o víkendu v Bohdalicích na Vyškovsku zasadili moravský národní strom. Byla jím určena jadernička moravská, která patří mezi původní moravské druhy jabloně. S hlavním iniciátorem slavnostního aktu Jiřím Novotným jsme vedli rozhovor. Podle soukromého zemědělce a moravského patriota je už naplánována další výsadba jaderniček.
Ani chladné počasí a mrholení neodradilo zástupce celé řady moravských organizací od účasti na založení nové tradice. Na ranči Manner u Bohdalic došlo k vysazení moravského národního stromu, za který byla určena jadernička moravská.
Čtěte: Lípa jako národní strom je výmysl obrozenců, Moravě by slušela jadernička
Termín 13. listopadu přitom nebyl náhodný. Jak vysvětlil hlavní iniciátor akce a majitel Ranče Manner Jiří Novotný, datum se vztahuje k momentu, kdy se Morava začala ztrácet jako státoprávní celek z mapy střední Evropy.
“V roce 1918 se sice děly různé revoluční akty, ale nikoli tak významné, aby na ně bylo z pohledu současné situace Moravy nutné upomínat. Teprve schválení prozatímní ústavy Československa 13. listopadu oficiálně negovalo monarchii a s ní i Markrabství moravské a tedy Moravu jako státoprávní celek,” vysvětluje Novotný. Jak připomněl, zemský sněm ani zemský výbor se nikdy nevyslovil pro tento a podobné akty.
Další vývoj postavení Moravy vedl k jejímu postupnému vymazání z veřejného prostoru. Ke zrušení správního celku v podobě Země Moravskoslezské došlo komunistickou zvůlí v roce 1949, po roce 1989 dostaly před tradičními zeměmi přednost kraje podobné těm gottwaldovským, které nerespektují zemské hranice.
Iniciativa také reaguje pozvolné mizení symbolů Moravy z veřejného prostoru. V poslední době například z dresů státní fotbalové a hokejové reprezentace. Jadernička se podle iniciátorů má stát protipólem lípy jako výmyslu českých národoveckých “obrozenců”.
S počtem jaderniček poroste naše síla
Podle Novotného první stromek jaderničky rozhodně není poslední. “Už v prvním roce této iniciativy šlo nebo půjde do země více než deset dalších jaderniček. Všechny budou označeny ujednocenou cedulkou podobnou té, která označuje památné stromy nebo chráněná území. S tím rozdílem, že to budou cedulky moravské, nikoli ty s českým lvem,” upřesňuje iniciátor.
Moravští patrioti si toto výročí budou připomínat každoročně. “A jak poroste počet jaderniček označených moravským symbolem, jak porostou jejich koruny, tak poroste i naše společná věc,” doufá Novotný.
Vysazení se zúčastnili představitelé organizací sdružených u Moravského kulatého stolu i mimo něj. Další patriotické organizace a jednotlivci akci podpořili svým vyjádřením či přímo vysazením dalších jaderniček v různých koutech Moravy.
Ve výrobě jsou podle Jiřího Novotného také webové strany, které se budou symbolice moravského národního stromu podrobně věnovat. “Bude na nich mimo jiné umístěna mapa Moravy, na níž budou přirůstající stromy zaznačeny, podobně jako tomu bylo v průběhu iniciativy za vyvěšování moravské vlajky,” informoval.
Moravské vlajky či markraběcí prapory dnes vyvěšuje velká většina obcí na Moravě. Zejména na svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července, ale i při řadě dalších příležitostí. “Doufáme, že jednoho dne stejně výrazná většina území bude osazena moravským národním stromem, který bude obyvatelům Moravy pozitivním a navýsost ekologickým způsobem připomínat pověstné dědictví otců,” uzavřel Novotný.
Autor: pjk, red, foto: Jiří Novotný, redakce
Nádherný nápad 🙂 Teď jen doufejme, že nepřijdou mudrci, ať už z řad bláznů, nebo z řad osob, financovaných nějakou cizí mocí, kteří budou tvrdit, že opravdovým moravským národním stromem je odrůda jiná, například jeřáb oskeruša.
Ono tomu nelze zabránit, aby si kde kdo v okamžitém osvícení nezvolil za nejlepší strom něco jiného, na netu se kromě oskeruše (dřevina nepůvodní) mihla švestka, meruňka a dokonce olše. Slabiny výrobců ad hoc nápadů jsou dvě a obě zásadní: 1. bez hlubšího zdůvodnění je každý nápad coby povrchní nezpůsobilý k přesvědčení dostatečně velké základny zastánců, 2. ad hoc výrobci názorů v naprosté většině vystřelí veškerou svou munici právě jen do výroby ad hoc názoru; už jim nezbývá energie na dovedení toho nápadu k nějaké materializaci. V tomto ohledu můžeme s uspokojením konstatovat, že k jaderničce se pozitivně kloní zástupci všech relevantních moravských organizací, takže by nemělo nastat něco jako druhý boj o vlajku. Teď už jen sázet 🙂
Morava má svoji národní Vlajku – Morava má svůj národní strom – ještě se to chce sjednotit na hymně a při všech příležitostech používat stejnou píseň.
Na toto téma už jsme měli badatele jenž by – stejně jako jsme učinili u ostatních symbolů – přednesl příspěvek na konferenci Morava1918. Bohužel už ho nemáme, odešel na věčnost. Tudíž se práce na otázce hymny pozastavila, respektive pokračuje hlemýždím tempem. Hledá se odpovědný nástupce 🙂 Podotýkám, že toto téma bude daleko ožehavější než jiná…
Dobre tak!
Nechci příliš popuzovat – nemám nic proti jaderničce moravské. Domnívám se jen, že došlo k jistému zmatení a rozmlžení pojmů. Předpokládal jsem, že budou voleny různé druhy stromů, jako výše uvedená švestka, meruňka, olše, hruška, lípa, buk, topol, modřín … – nikoliv konkrétní odrůda.
Tedy: Jadernička moravská je jabloň konkrétní odrůdy – jiné odrůdy jabloní jsou třeba Jonathan, Golden Delicious, Matčino, Panenské (české), Valašská reneta …
Chcete tedy říct, že moravský národní strom je jabloň (a zavrhnout jako nepůvodní dřevinu jeřáb oskeruši)?
O původnosti jabloně jako moravské dřeviny lze s úspěchem pochybovat, neboť roste na celé severní polokouli a vyskytuje se již v bibli jako strom poznání.
Na druhé straně nepochybně existují odrůdy jeřábu oskeruše vyšlechtěné a vypěstované na Moravě.
Speciálně u jabloní pak mají šlechtitelé řadu možností – volbu samotné podnože (nejčastěji planá jabloň) nebo roubování na jinou odrůdu.
Abych nebyl tak zlý – v konečném důsledku )* se jedná nikoliv o strom, ale o jeho ovoce / plody. Jaderničku lze jen ocenit pro tvar, chuť a vůni jablek – viz:
http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/jaderni%C4%8Dka-moravsk%C3%A1/8.html
—
)* Tak jako strom hodnotíme podle ovoce, člověka nejlépe poznáme a oceníme podle jeho skutků.
Voli různé druhy stromů je nesmysl, obvyklé je mít 1, slovy JEDEN, národní strom (výjimky existují, viz předchozí článek a tabulka států). Oskeruše má skutečně zásadní slabinu v tom, že je na Moravě nepůvodní. Použití nepůvodního druhu stromu jako národního symbolu ne že by nebylo možné, ale opravdu jde o naprosté výjimky a zpravidla je takový strom doprovozen ještě druhým, domácím (viz Španělsko). Když si přečtete onen článek, a hlavně ten, který teprve v kompletní podobě rozšířené přednášky vyjde ve 4. sborníku Morava1918, pak narazíte na formulaci navržení národního stromu – jabloně, s tím že můžeme dokonce vybrat konkrétní odrůdu. Ano, do “odrůdových” podrobností se obvykle nezabíhá, nicméně opět jsou k mání příklady, kdy určitý stát má za národní strom uveden nejen dub, ale dokonce konkrétní poddruh (“odrůdu”) dubu – viz Kypr.
Poznámce o pochybnosti jabloně co do původnosti nerozumím. Je to domácí dřevina, prostě je.
” … narazíte na formulaci navržení národního stromu – jabloně, s tím že můžeme dokonce vybrat konkrétní odrůdu…”
Pokud je to takhle, že byl navržen národní strom jabloň, pak ano, rozumím.
“… Poznámce o pochybnosti jabloně co do původnosti nerozumím. Je to domácí dřevina, prostě je …”
Oskeruše je na Slovácku stejně tak domácí jako jabloň – nevidím v tom žádného rozdílu. Jabloň je snad původem z Moravy?
Oskeruše je druh zapsaný v červené knize (prozatím jako málo dotčený):
http://www.stareodrudy.org/ovocne-stromy/oskeru%C5%A1e/8.html
https://www.iucnredlist.org/species/79921100/119836528
—
Původnost oskeruše na jižní Moravě je nejistá. A repeto, nepůvodní stromy jsou jako symboly voleny naprosto výjimečně, ne-li jako bizar – viz maďarský akát. Jabloň je na Moravě doma a neznamená to, že se nemůže vyskytovat jinde. Viz dub, který je rozšířen opravdu velmi široce a také je symbolem mnoha národů. Zkrátka, oskeruše, coby nepůvodní a zcela okrajová dřevina, byť je v posledních letech několika kamarády propagována v rámci mikroregionální turistiky apod., je v celomoravském kontextu nepoužitelná.
Poslední komentář k tomuto tématu – již vás nebudu tyranizovat.
—
Jiří Svatopluk Novotný napsal: 18. 11. 2021 (16:26)
“Oskeruše má skutečně zásadní slabinu v tom, že je na Moravě nepůvodní.”
“Poznámce o pochybnosti jabloně co do původnosti nerozumím. Je to domácí dřevina, prostě je.”
…
Mezi slovy “původní” a “domácí” je jistý významový rozdíl. Zřejmě nikdo již nedokáže najít původ jabloně ani oskoruše. To ovšem nebrání tomu, aby tyto stromy zdomácněly – což se v případě jabloně uskutečnilo v mnohem větším měřítku.
Přeji příjemný víkend.
V případě, že se objeví “znalci”, kteří zpochybní jaderničku moravskou a budou prosazovat jinou dřevinu, doporučuji zahrnout takové návrhy do portfolia moravských stromů s tím, že jsou všechny (snad kromě “české” lípy) tzv. uznatelné a že na jednom z prvních zasedání moravského parlamentu bude sestaveno pořadí stromů podle významnosti nebo vybrán jeden z nich. Stejně to proveďme s vlajkou, hymnou, znakem atp. 🙂
Jenže Morava – Moravané – Moravské hnutí potřebují sjednocující symboliku ( vlajka + hymna ) již nyní , nemůžeme čekat na parlament / sněm. Promiňte, ale vy to píšete jako by moravský parlament měl začít zasedat příští týden. Současná situace spíše ukazuje na to ,že pod Prahou Morava nikdy žádný parlament už mít nebude.
” … V případě, že se objeví “znalci”, kteří zpochybní jaderničku moravskou a budou prosazovat jinou dřevinu … ”
Poukazuji na nepříliš jasně prezentovanou volbu: až po dotazu tady jsem se dozvěděl, že na národní strom byla navržena jabloň – a jelikož jabloně jsou domovem v celém mírném pásmu severní polokoule (což tady jestě jednou zdůrazňuji – prostě chybí mi jistá unikátnost stromu – nikoliv odrůdy – ve vztahu k Moravě), pak preferovanou odrůdou jadernička moravská.
Sázení stromů je snad jediná věc z celého zeleného šílenství, která má smysl.
—
20. října byl den stromů:
https://www.enviweb.cz/103992
—
Nejlepší a nejlevnější řešení na problémy s CO2? Stromy. Hodně stromů.
https://www.flowee.cz/ostatni/iqport/6933-nejlepsi-a-nejlevnejsi-reseni-na-problemy-s-co2-stromy-hodne-stromu
—
Na výsadbu stromů jsou dotace – až 100% – pro Všechny subjekty s prokazatelným vztahem k místu realizace projektu, s výjimkou politických stran a hnutí.
https://www.vysadbastromu.cz
—