Perla Moravy přešla pod církev. Památku UNESCO chce oživit

Podzámecká zahrada v Kroměříži se společně s druhou arcibiskupskou zahradou a zámkem nachází na seznamu UNESCO.

Podzámecká zahrada zdobí Kroměříž už půl tisíciletí a díky své kompozici i zahradnímu umění se dostala také na seznam světového dědictví UNESCO. Od konce února o “Perlu Moravy” pečuje arcibiskupství olomoucké, které se chce zasadit o její oživení, jak pomocí úprav, tak i prostřednictvím pořádání kulturních akcí. Acribiskupství o tom informovalo v tiskové zprávě.

Nový správce investuje do Podzámecké zahrady

Od konce letošního února o Podzámeckou zahradu v Kroměříži pečuje Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži. Nový správce chce zachovat vysokou úroveň údržby celého parkového komplexu a umožnit volný a bezpečný vstup všem návštěvníkům.

Do loňského roku správu zahrady financoval stát prostřednictvím Národního památkového ústavu, od letošního roku celou údržbu parku hradí pouze majitel, tedy Arcibiskupství olomoucké. “Náklady na údržbu a zajištění provozní bezpečnosti Podzámecké zahrady přitom vycházejí přibližně na 15 mil. Kč ročně, značně tedy převyšují výnosy ze vstupného na samotný Arcibiskupský zámek,” píše arcibiskupství v tiskové zprávě.

Arcibiskupství olomoucké přesto vyjádřilo ambici investovat do Podzámecké zahrady a “Perlu Moravy” oživit. S náklady dosahujícími desítek milionů korun a po více než 50 letech státní správy proto nechalo již letos odbahnit a zrekonstruovat rybníky i vodoteče v zahradě. Další projekty revitalizace zámku i zahrady se připravují.

Posílit návštěvnost a spolupráci s městem

Nový správce chystá nabídku příležitostí k návštěvě zahrady – pikniky, zahradní slavnosti, projížďky na lodičkách či další kulturní a sportovní programy. Vzhledem k významu, jaký má zahrada pro oblast cestovního ruchu v regionu, pro ekologii i pro rekreaci obyvatel města, je podle arcibiskupství v zájmu všech posilovat spolupráci a vzájemnou otevřenost mezi novým správcem a územní samosprávou.

Přestože nová společnost spravující Arcibiskupský zámek a Podzámeckou zahradu v Kroměříži vznikla a zahájila činnost teprve na jaře letošního roku, podařilo se jí dosáhnout toho, že zahradu udržela po celou dobu epidemie COVID-19 otevřenou a volně přístupnou. „Podzámka“ tak nabízela své prostory všem návštěvníkům, kteří ji také v hojné míře vyhledávali.

Podzámecká zahrada (lidově “Podzámka”) je větší z arcibiskupských zahrad, neboli “Perel Moravy”, v Kroměříži. Společně s menší Květnou zahradou a Arcibiskupským zámkem je od roku 1998 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Pro celý komplex se historicky používal titul “Zahrada Moravy”. Přírodně-krajinářský park ve stylu anglických zahrad se rozkládá na ploše 64 hektarů mezi zámkem a řekou Moravou. Romantický vzhled dotváří síť vodních kanálů a rybníků, řada drobných staveb i sochařská výzdoba.

Přečtěte si  Celostátní festival základních uměleckých škol probíhá od neděle ve Veselí nad Moravou. Účastníky podpoří zakladatelka festivalu Magdalena Kožená

Zdroj: Arcibiskupství olomoucké, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*