Oslavanské Permonium, tedy zábavní park inspirovaný historií těžby černého uhlí v Rosicko-oslavanském revíru, letos hlásí návštěvnost téměř 40.000 lidí. Sezonu 28. října zakončily soutěže v netradičních disciplínách. Přes zimu chtějí provozovatelé uvažovat o dalších vylepšeních areálu, o který jeví turisté rok od roku stále větší zájem. Průměrný nárůst návštěvnosti činí osm procent, sdělila Gabriela Turinská, produktová manažerka Strojírny Oslavany, pod kterou Permonium spadá.
Zábavné vyprávění o těžbě uhlí
Permonium je zasazeno do areálu bývalého černouhelného dolu Kukla. Srdcem parku je 41 metrů vysoká těžní věž, ze které je dobrý výhled na oslavanské údolí. Věž je chráněná jako kulturní památka. Základním tématem Permonia je černé uhlí, jehož cestu mapuje od vzniku přes těžbu až po zpracování.
Areál se bude dále rozvíjet
V areálu je například prales, sopka propojená s lanovým centrem, bludiště, stará hornická dílna i štoly. Nedávno přibyl prostor pro nejmenší návštěvníky nazvaný Duhový svět. Rozvoj areálu ještě není u konce, stále se objevují nové nápady. Finální verze rozvojových záměrů vzniká každoročně po ukončení sezony, uvedla Turinská.
Někdejší Rosicko-oslavanský revír leží západně od Brna. Jedná se o malou černouhelnou pánev. V Oslavanech začala těžba kolem roku 1755. Nález “černého zlata” měl význam pro rozvoj brněnského průmyslu. Vrcholné období prožil revír na přelomu 19. a 20. století. Díky nové technice se zvyšoval objem těžby, dřevěné těžní věže ustoupily ocelovým konstrukcím, k jednotlivým dolům vedly železniční tratě. V 70. letech minulého století se těžba centralizovala na nově zbudovaný důl Jindřich II ve Zbýšově, který se stal nejhlubším černouhelným dolem v Československu. Těžilo se v něm v hloubce více než 1400 metrů. V roce 1992 skončil provoz ve všech dolech v revíru.
Zdroj: ČTK, foto: pinterest.com
Buďte první kdo přidá komentář