PES zůstává na čtyřce. Rozvolňovat zatím nehodláme, oznámil Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný a další členové vlády na tiskové konferenci.

Rizikový index protiepidemického systému PES se už pátý den pohybuje na hodnotách, které odpovídají čtvrtému stupni. Současná opatření nadále korespondují s nejpřísnějším, pátým stupněm. Vláda ale neplánuje rozvolňovat. Na dnešním zasedání projedná žádost o prodloužení nouzového stavu.

PES ukazuje už pátým dnem hodnoty odpovídající čtvrtému stupni rizika. Druhý den v řadě zůstává na hodnotě 70. Aktuálně se mírně zvýšilo reprodukční číslo, zatím však setrvává pod hodnotou jedna, což naznačuje zpomalování šíření nákazy koronavirem. Snížil se naopak přírůstek nakažených.

Příznivější čísla však nepovedou k brzkému rozvolnění restrikcí. Vláda to zatím neplánuje. Její členové se podle veřejnoprávní České televize shodují, že na to je příliš mnoho lidí v nemocnicích.

“Je třeba vyprázdnit nemocnice. Neočekávejme žádnou zásadní změnu,” uvedl podle ČT ministr zdravotnictví Jan Blatný. Také předseda vlády Andrej Babiš zdůraznil, že na rozdíl od 3. 12., kdy vláda rozvolňovala, je nutné počkat na podstatně nižší počet hospitalizovaných.

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu

Vláda bude dnes odpoledne projednávat žádost o prodloužení nouzového stavu. Aktuálně je vyhlášen do 21. ledna. Pokud ale mají omezení v současném rozsahu pokračovat, musel by platit déle. Kabinet proto nejspíš schválí žádost o jeho prodloužení, kterou následně pošle do poslanecké sněmovny.

Premiér Babiš poddle ČT o víkendu uvedl, že chce vláda požádat o třicetidenní prodloužení, což je maximální možná doba, po které se musí žádost opakovat.

Zdroj a foto: Vláda ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*