Pět obcí na Moravě volilo znovu. Dva starostové a jedna starostka své pozice obhájili

Volební místnost - ilustrační snímek
Volební místnost - ilustrační snímek

Ve třech případech z pěti byl v sobotu vítěz obecních voleb v obcích na Moravě stejný jako loni na podzim. Volby se konaly v menších obcích. Kromě obce Huzová, kde je zastupitelů sedm, je jich v každé pouze pět, což je zákonné minimum. Právě z důvodu snížení počtu zastupitelů pod zákonnou mez se volby opakovaly.

Největší volební účast v Bukovicích na Brněnsku

Největší volební účast byla v Bukovicích na Brněnsku, stejně jako před rokem 78 procent. Zatímco loni podalo kandidátky devět jednotlivců, nyní se sdružili do uskupení Bukovice I a Bukovice II. Uskupení dosavadního starosty Zdeňka Hvízdala získalo mandáty dva, z druhého uskupení je dosavadní starosta Václav Šuta. (výsledky voleb).

V Korolupech na Znojemsku zvítězilo sdružení vedené starostou

Téměř stejná účast jako před rokem, letos 64 procent, byla v Korolupech na Znojemsku. Zatímco tehdy lidé vybírali ze sedmi kandidátek jednotlivců, nyní se k šesti jednotlivcům přidalo Sdružení nezávislých kandidátů, které získalo 43 procent a tři mandáty. Vedl je dosavadní starosta David Kratochvíl. (výsledky voleb).

Huzová lepší a vstřícnější posílila

Volby v obci Huzové nedaleko Šternberka vyhrálo sdružení „Huzová lepší a vstřícnější“ kolem současné starostky Yvony Jirušové, které v sedmičlenném zastupitelstvu posílilo o jeden mandát na tři. Očekává se zde pokračování koaliční spolupráce s hnutím SOVA, které obhájilo dvě křesla. (výsledky voleb).

V Zelené Hoře kandidovalo jen jedno uskupení

V Zelené Hoře na Vyškovsku přišlo letos 57 procent voličů, před rokem to bylo 79 procent. Z tehdejších dvou sdružení šlo do voleb už jen Sdružení nezávislých kandidátů Zelená Hora a jako první byl zvolený Vojtěch Bartošek, jenž před rokem sice kandidoval, ale do zastupitelstva se vůbec nedostal. Dosavadní starosta Vojtěch Šírek byl zvolen jako druhý v pořadí. (výsledky voleb).

V Lesním Hlubokém méně voličů, ale stejný výsledek

Nejmenší volební účast byla v Lesním Hlubokém na Brněnsku. Přišlo jen 32 procent voličů, loni 56 procent. Kandidátku podalo stejně jako tehdy sdružení Občané pro obec a zvoleným lídrem je opět Vladimír Ryšánek starší. (výsledky voleb).

Autor: red Zdroj: ČTK, volby.cz Foto: wikimedia.org:M.Strachoň

Související články

Přečtěte si  Města lákají na Den architektury. Ve Zlíně vás provedou baťovým areálem, v Uherském Hradišti zase nemocnicí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*