Zástupci Přerova vyslyšeli požadavky obyvatel na pořádání více kulturních akcí pro mladou generaci a v září loňského roku spustili předprodej vstupenek na velký hudební festival Velká Morava, který se uskuteční 13. července v historickém parku Michalov a přiláká do města zvučná jména domácí hudební scény. Město očekává nápor až 6 tisíc účastníků. Část obyvatel se však rozhodla postavit proti záměru města na pořádání akce v historickém parku a zahájila petiční akci. Petice získává podporu v místních kavárnách, čajovnách a dokonce i v Ornitologické stanici Muzea Komenského. Radnice ovšem tvrdí, že obavy obyvatel jsou neopodstatněné.
Podle primátora města Petra Vrány by mohla v Přerově vzniknout nová tradice, která by potěšila příznivce rocku a popu. Řekl: „Půjde o nultý ročník, pokud se zapíše a ujme, máme v plánu pokračovat. Stejně, jako podzim v našem městě bývá ve znamení jazzu v Měšťáku, bylo by léto ve znamení festivalu pod širou oblohou na louce v Michalově. Každopádně to bude největší kulturní akce v režii města.“ Město do festivalu investuje 4 miliony korun, počítá se s tím, že se částka vrátí ve vstupném – na akci by mohlo podle odhadu pořadatelů dorazit až 5 tisíc lidí.
„Přijede Ewa Farna, No Name, O5 a Radeček, Anna K. & Band, Janek Ledecký, Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Pokáč a Legendy se vrací,“ řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal, který s nápadem pořádat v Přerově velký letní festival přišel.
Opoziční hnutí Společně pro Přerov zahájilo petiční akci, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s plánovaným pořádáním hudebního festivalu Velká Morava v parku Michalov. Organizátoři petice jsou znepokojeni masovým pop-rockovým charakterem festivalu, který by mohl přilákat až 6000 návštěvníků. Tento velký počet lidí by podle nich mohl vážně poškodit park a negativně ovlivnit místní flóru a faunu. Petice tak vyjadřuje hluboké obavy místních obyvatel o zachování parku Michalov a jeho přírodního bohatství.
Iniciátoři petice usilují o přesunutí festivalu na vhodnější místo. Podpisy pod petici začali sbírat v druhé polovině ledna a archy jsou umístěny v řadě kaváren, čajoven, ale také v prostoru Ornitologické stanice Muzea Komenského.
Petice podle zástupců města neříká fakta
Podle zástupců města jsou obavy obyvatel neopodstatněné. Náměstek primátora Miloslav Dohnal uvádí: „Červencový festival Velká Morava má být pokračováním akcí, které do města přinesou radost. Petice, která proti konání festivalu v Michalově vznikla, je ukázkou toho, že úspěch se neodpouští – zvláště pak od opozičních zastupitelů, jejichž hnutí Společně pro Přerov za touto iniciativou stojí. Podněcují občany k podpisům, neříkají jim ale fakta – protože je neznají, neboť nás v této věci ani neoslovili.“
A dále vysvětluje všechny body petice:
Způsobí 6 tisíc návštěvníků škody na okrasné úpravě památkově chráněného městského parku Michalov?
Festival bude výlučně probíhat na travnaté ploše, která byla už před 20 lety – v době rekonstrukce parku – určena pro kulturní akce. Bude oplocen s výhradním vstupem/výstupem do Bezručovy ulice, tedy v opačném směru než do parku Michalov. Areál festivalu bude hlídán ochrankou a pořadatelskou službou, park bude zabezpečen pracovníky Technických služeb města Přerova a Městské policie Přerov. Zkušenosti s ochranou parku a zeleně byly konzultovány s pořadatelem Holešovské regaty, kde – na rozdíl od našeho záměru v Michalově – probíhá osmým rokem festival přímo mezi výsadbou památkově chráněného Holešovského parku, a to za účasti 16 tisíc lidí.
Ohrozí hluk hnízdění ptáků v širokém okolí?
Hlavní období hnízdění ptáků probíhá již od února do začátku června. I z tohoto důvodu byl vybrán pozdější termín – festival se bude konat v červenci.
Neumožní člnitý terén kontrolu chování návštěvníků?
Právě naopak. Velká část plochy je už zaplocena a zbylá část bude oplocena mobilním hrazením s ostrahou. Tak je možné korigovat efektivně pohyb návštěvníků. Navíc jsme areál doplnili zónou pro děti, aby ho rodiny s dětmi nemusely po dobu festivalu vůbec opouštět.
Dojde k újmě na nejvýznamnější klidové zóně města?
Ba právě naopak. Přesunutí festivalu do jakékoliv jiné okrajové lokality by znamenalo výrazný nárůst počtu vozidel ve městě. Prostým důvodem je dostupnost parku pěšky pro většinu občanů města a tím i eliminace velkého počtu vozidel. Pro mimopřerovské je připraveno zhruba 1000 parkovacích míst – u Laguny, na takzvané cirkusové louce a na dalších místech, o kterých budou návštěvníci informováni.
Není komerční festival masových rozměrů nevhodný pro oslavu 120. výročí vzniku secesního parku?
Parky vždy sloužily ke společenskému setkávání. Poučme se z historie. Festival Velká Morava není první obdobnou akcí tohoto druhu v Michalově. V roce 1936 v části Michalova probíhala Středomoravská výstava, na které se prezentovaly podniky z celé Moravy – jednalo se o největší akci svého druhu v rámci celé republiky.
Nejsou v Přerově vhodnější lokality pro pořádání festivalu? (např. přerovské Výstaviště)
Bohužel tomu tak není. Když pomineme genius loci místa parku Michalov, tak je právě tady k dispozici veškerá infrastruktura, potřebná pro pořádání takovéto akce. Výhodou je dostupnost pro místní, parkování pro mimopřerovské, dostatečně velká plocha v uzavřeném areálu atd. Bohužel prodejem Výstaviště došlo k vnitřním změnám, které již neumožňují pořádání takových akcí. Jedná se prakticky o staveniště. Byla zvažována řada lokalit, které však z provozních důvodů znamenaly enormní zatížení na život v Přerově, enormní ekologickou zátěž či násobné navýšení nákladů.
Otázkou tedy pro obě strany zůstává: Má být Michalov uzavřeným „skanzenem“? Nebo místem, které žije?
Autor: red Zdroj a foto: Město Přerov
Buďte první kdo přidá komentář