Po čtyřech letech se v Kyjově uskuteční největší tuzemský folklorní festival Slovácký rok. Chybět nebude ani věhlasná jízda králů

Ve čtyřletém cyklu se do Kyjova vrací největší folklorní událost v zemi. Slovácký rok má více
než stoletou tradici a letos se uskuteční už po jednadvacáté. Přehlídce lidových zvyků s
věhlasnou Jízdou králů a několika tisíci krojovaných budou patřit dny od 10. do 13. srpna
2023.

XXI. ročník národopisného festivalu Slovácký rok, jenž je považován za nejstarší v České republice již tradičně obohatí starobylý zvyk jízdy králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jezdci ze Skoronic předvedou po čtyřech letech tento fenomén tradičně v rámci nedělního programu jako jeden z vrcholů celého festivalu. Barevná kometa 28 jezdců rozzáří pestrými barvami, gesty a tóny ulice města Kyjova, a umožní tak tisícům návštěvníků nasát jedinečnou atmosféru tohoto mýtického lidového obyčeje.

Pro zpracování vizuálu letošního ročníku byli poprvé osloveni studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Podstatnou fází každého ročníku je zpracování a výběr vizuálu, který dává tvář celému Slováckému roku. Letos vůbec poprvé byli osloveni studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Mladí kreativci vytvářeli své práce v rámci semestrálního úkolu. Z dvanácti návrhů byl vybrán počin Kateřiny Jeníkové, studentky Grafického designu. Na první pohled chtěla svou prací vystihnout folklor, tanec a tradici. Proto se rozhodla pro ztvárnění zvlněné stuhy.

„To, že byl můj návrh vybrán jako vítězný, mě velmi potěšilo. Je skvělé, že můžu být součástí projektu, jako je Slovácký rok. Od začátku mi tento folklorní festival evokoval tanec. Chtěla jsem, aby plakát vyjadřoval dynamiku. Finálním návrhem je tedy rozevlátá stuha se stylizovanými, ale typickými vzory,“ dodává autorka plakátu, která na Slovácký rok zavítá vůbec poprvé. Svůj výtvor přitom uvidí hned v několika provedeních – připravují se plakáty, velkoformátové bannery, rollupy, visačky, animace i pohlednice.

Organizace festivalu je náročná a trvá téměř rok

Organizace národopisné slavnosti trvá zhruba rok. Organizační tým se nyní zabývá například otázkou vstupného. Předprodej celofestivalových vstupenek za zvýhodněných 700 korun byl zahájen 1. února. Je určen pro prvních dvě stě nejrychlejších. Po vyprodání bude částka navýšena na 750 korun, a to až do 31. července. Po tomto termínu bude celofestivalové vstupné stát 850 korun. Prodej probíhá na pokladně Městského kulturního střediska Kyjov, v Informačním centru města Kyjova a také z pohodlí domova na stránkách Ticketportalu.

Organizační tým se znovu obměnil. Ten současný stojí před nelehkou výzvou – epidemie covidu zasáhla také folklorní soubory, ve kterých narušila přirozenou generační obměnu. „Proto bylo mnohem náročnější připravit plnohodnotný program pro Slovácký rok, ale vnímáme to jako jedinečnou příležitost folklorní činnost v regionu znovu nastartovat,“ vysvětluje Pavel Růžička, předseda programové rady.

Návštěvníci nebudou ochuzeni o čtyřdenní program s více než 30 pořady. Festivalové dění bude probíhat na Masarykově náměstí, u gymnázia na náměstí Hrdinů, v atriu radnice či městském parku a tradičně i v areálu letního kina. Venkovní prostranství ožijí stavěním máje, lidovým jarmarkem, koncerty, krojovaným průvodem, workshopy, degustací vína, taneční zábavou a Jízdou králů, která bude už tradičně v režii banderia ze Skoronic. To je ale jen základní výčet. Těšit se můžeme na tematické pořady, které budou věnovány třeba i významným osobnostem zapsaným do historie regionálního folkloru. Představí se místní i přespolní soubory, sbory, verbíři nebo dětské muziky a zpěváčci. Podtrženo, sečteno – na pódiích, ale i pod nimi, v řadách návštěvníků, se objeví tisíce krojovaných. Oslava folkloru a tradic se blíží…

Jízdu králů znovu ztvární krojovaná chasa ze Skoronic

„Organizace jízdy králů, která je od roku 1956 nedílnou programovou součástí Slováckých roků v Kyjově, je pro Skoronice ctí a vyznamenáním. Je především poctou těm, kteří se v roce 1943 ve Skoronicích zasloužili o její obnovení, kdy parta mladých nadšenců sdružená kolem Vojtěcha Holcmana dokázala na základě tehdy dostupných pramenů a vzpomínek několika pamětníků vzkřísit téměř zapomenutý a pověstmi opředený lidový zvyk,“ uvedl skoronský starosta Lukáš Plachý (KDU-ČSL).

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

Královskou družinu ze Skoronic tvoří praporečník, vyvolávači, výběrčí, král s pobočníky, děkovníci a doprovod. Vyvolávači vyvolávají adresné verše na obyvatele domů či majitele obchodů a výběrčí shromažďují dary – víno, pohoštění nebo peníze.

„Jízda králů v podání chasy ze Skoronic přetrvala po mnoho desetiletí v živé autentické podobě, a přestože se koně v dědině už dávno nechovají, skoronští chlapci a muži na ně s nadšením a odhodláním usedají dodnes, aby rozdali radost a potěšili adresáty vyvolávek i ostatní diváky, ať už při jízdách králů ve Skoronicích či na Slováckém roku v Kyjově,“ doplnil starosta Plachý.

Vděčíme za to především hlavní organizátorce Marii Holcmanové, která pod hlavičkou Kulturního a vlastivědného sdružení Skoronice zajišťuje a koordinuje veškeré přípravy a režii. Společně se svým bratrem, skoronským rodákem, právníkem a spisovatelem Josefem Holcmanem, který je zodpovědný za dramaturgickou přípravu spočívající v sestavení veršovaných vyvolávek, tvoří dělný tandem, díky němuž je naše jízda králů taková, jaká je – krásná a vznešená, zároveň ale niterná a nabitá emocemi,“ vysvětlil Plachý.

Více informací o programové skladbě XXI. ročníku Slováckého roku v Kyjově vč. jízdy králů naleznete na stránkách festivalu.

Autor: red Zdroj a foto: Slovácký rok v Kyjově, Obec Skoronice

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*